Медия без
политическа реклама

Все още не са изпълнени указанията на ЮНЕСКО за Стария град в Несебър

09 Септ. 2024
Старият град на Несебър е единственият град у нас в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Старият град на Несебър е единственият град у нас в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.

„България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази „Старинен град Несебър“ в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО“.

Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж. Милошев е уверил представителите на организацията, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство за запазването на статута „Старинен град Несебър“ в Списъка на световното наследство.

Повече подробности около дейностите за спасяването на старинния град Несебър, които държавата предприема, министерството на туризма не дава, но припомняме, че през 2022 г. той за малко да загуби статута си заради безогледното застрояване.  През януари 2023 г. организацията изпрати у нас мониторингова мисия, съвместно с Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС). Мисията установи "значителна загуба на историческа автентичност и на културна значимост", както и липса на план за опазване и управление на старинния град. Мисията завърши с доклад с препоръки, сред които мораториум върху новото строителство до изготвяне и одобряване на плана, както и ограничаване на цялостните интервенции върху градската структура.

В началото на тази година в границите на културното наследство бе включва и акваторията около Несебър - това беше важно изискване на ЮНЕСКО, тъй като значителна част от античния и средновековния град е под вода.

„Работим активно съвместно с Министерството на културата и лично с министър Найден Тодоров, за опазването и популяризирането на българските обекти под егидата на ЮНЕСКО, но и за включването на нови обекти в списъка на световното наследство на организацията“, е посочил министър Милошев.

Той дава пример с включването на Епископската базилика на Филипопол в списъка на ЮНЕСКО - "кауза, за която министерството ще продължи да работи и защитава".

През следващите години между организацията и българската държава предстои сериозна работа по два проекта в Созопол, съобщават от Министерството на туризма. Единият е създаването на Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол, с фокус върху проучването, опазването и популяризирането на подводното наследство в черноморския регион. Вторият проект е за изграждане на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“ край Созопол. По думите на Милошев островът съхранява различни исторически слоеве и представлява уникално взаимодействие на минало и настояще, като с помощта на ЮНЕСКО може да развие и надгради потенциала си, за да се превърне в притегателен културен център за целия регион​ с изключителна значимост.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?