Медия без
политическа реклама

Управляващите спешават промените за отмяна на машинното гласуване

10 Юли 2019
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

 

Ден след като от ГЕРБ се обявиха срещу машинното гласуване, промените в Изборния кодекс ще се гледат в парламентарната правна комисия, съобщи БНР.  Още в петък темата ще влезе за обсъждане и гласуване в пленарната зала. 

Управляващите, подкрепени и от членове на ЦИК, твърдят, че машинното гласуване се е оказала скъпо и не е постигнало целите си. ГЕРБ очаква отмяната на този вид гласуване - засега само за местите избори през есента, които били много сложни, да бъде подкрепена от всички парламентарни групи, без тази на БСП. 

“Пет лева струва един вот на един избирател с машинно гласуване на фона на 77 стотинки с хартиена бюлетина“, обясни Александър Ненков от ГЕРБ. 

“Демокрацията не е евтино нещо, ако ние се стремим към нея, трябва да изхарчим определени средства“, контрира Христо Проданов от БСП. “Трудно се носи машина на гръб, много е трудно, тежка е, колегите, колегите имат опит с чувалите  – разбирам ги. БСП няма да се предаде в своята битка за демокрация“, коментира съпартиецът му Кирил Добрев.

Машините наистина струват скъпо - защото излизат по 3000 лева бройката. Проблемът е, че техниката не се купува, а се взима под наем. ЦИК бе много критикувана за заданието на обществената поръчка. 

„Макар и шокиращо, решението не е изненадващо. Управляващите използват липсата на хора и се опитват да лишат българските граждани от възможността да гласуват машинно. ГЕРБ използва този мъртъв сезон в момента, за да може хората да не разберат, докато са на море, че това решение е взето“, смята Димитър Делчев, председател на Движение „България на гражданите“.

„Хората харесват машинното гласуване. Всеки втори в София, който е имал възможност, е гласувал машинно. Всеки четвърти в страната при първия машинен вот е избрал да гласува машинно. Цитират се данни – фалшиви новини, които се отнасят до необучеността на отделни членове на комисии, които физически пренасят информацията от един протокол върху друг.  Кой би през пръстите членовете на СИК и ЦИК да карат хората да пренасят протокола, който излиза от машината принтиран в края на изборния ден, в други протоколи, за да може, докато се пренася тази информация, случайно или неслучайно тя да бъде сбъркана. Всичко това е направено с ясното съзнание, че ще има грешки“, коментира Делчев пред БНР.

Още по темата