Медия без
политическа реклама

Двама са обвинени заради изораната дюна на "Каваците"

Природозащитници искат пясъчните дюни да се включат в защитата на зона А по Закона за устройство на черноморското крайбрежие

14 Яну. 2019
БГНЕС

Обвинения за унищожаването на пясъчната дюна на плажа "Смокините север", намираща се в защитената местност "Каваците", са повдигнати в понеделник на 46-годишен бургазлия, собственик на авторемонтна работилница, който наредил изравняването на природната забележителност, и на извършителя на деянието – 24-годишен багерист. Това съобщи административният ръководител на Апелативна прокуратура - Бургас Любомир Петров пред журналисти. Uаква е причината за извършването на престъплението не е ясно, съобщи Медиапул. Иван Петков Нончев, който е обвинен като негов поръчител, не се е признал за виновен при разглеждането на мярката му за неотклонение. Ако бъде обявен за такъв от съда, наказанието, което може да получи, е до 3 години лишаване от свобода или пробация, както и глоба от 2000 до 10 000 лева. Багеристът Манол Николаев Пазвантов е обвинен като извършител на изораването. Освен това управляваната от него самоходната верижна машина била без регистрационен номер.

Двамата бяха арестувани в неделя заедно с още един човек по разследването за изравнената дюна, за която се разбра в събота. Третият задържан, който е от Созопол, наскоро навършил 18 години и реално било установено, че просто е бил с багериста, а не е управлявал машината и затова срещу него не са повдигнати обвинения и е освободен от ареста. Той е бил привлечен като свидетел. Нончев и Пазвантов също напускат ареста срещу парична гаранция съответно от 10 хил. лв. и 2 хил. лв. По-рано през деня говорителят на главния прокурор Сотир Цацаров – прокурор Румяна Арнаудова, обясни, че според показанията на двамата багеристи те били наети от Нончев да извършат изоряването срещу 100 лв. Мястото било обозначено с колчета, казали още те пред разследващите и посочили поръчителят. По думите на Арнаудова Нончев е собственик на имота, който твърдял, че не знаел дюната да е изравнена. Багерът, с който е било извършено изораването, бил намерен укрит в близост до извършеното нарушение, заяви още говорителят на главния прокурор. От бургаската екоинспекция обаче заявиха, че все още не е установено нито къде точно е била разположена унищожената дяна, каква е била площта й, нито чия собственост е имотът, където се е намирала тя. Тепърва ще се прави проверка на данните, налични в специализираната карта на пясъчните образувания, която се води от Агенцията по кадастъра, с взетите координати при геодезическото заснемане на заравнената местност.
В събота музикантът Васил Гюров разпространи снимки във "Фейсбук" , че дюната на къмпинг "Смокиня" е заравнена. Първоначално от екоминистерството заявиха, че ще направят проверка в понеделник, заради почивните дни, но след това се задействаха. Сега Любомир Петров обясни, че унищожената дюна се е намирала в защитена територия местност "Каваците", обявена като такава през декември 1984 г. "В близките дни - вторник или сряда, предстои да се извърши геодезично заснемане на обекта, за да се види точно какво е увредено, но се повдига обвинение за унищожена природна забележителност дюни. Има данни, че част от дюните в тази територия са на плажната ивица, има данни, че част от тях са на частни имоти, но това не означава, че дори и обектът да е в частен имот, той може да бъде разрушаван, защото дюните винаги са изключителна държавна собственост и законът ги пази“, коментира представителят на прокуратурата. Проблемът с унищожаването на дяната е, че много малко хора са видели какво се е случило, защото реално в тази част на годината на Смокините няма жива душа.  От Министерството на туризма обявиха, че ще установяват дали унищожената дюна попада в концесионната територия на плажа. "От медиите в събота  разбрахме, че дюната е унищожена", каза Иван Иванов, представител на концесионера пред Нова телевизия.  Той допълни, че веднага са пуснали жалби за това до съответните органи. Иванов каза, че няма представа кой го е направил  По принцип задължение на концесионер а е да следи за състоянието на територията, отдадена на концесия. Иванов каза, че до Богоявление дюната е била на мястото си.

"Вандализъм" – така нарече стореното Леонид Пинело, един от собствениците на имот в близост до унищожената дюна. От екокоалицията "За да остане природа в България“ съобщиха, че тяхна проверка сочи, че  голяма част от сивите дюни в природната забележителност до къмпинг "Смокиня“ са частни и се водят земеделска земя. Организацията припомня, че и при това положение собственикът няма право да унищожава видове на биологичното разнообразие, каквито е имало върху разораните дюни. Природозащитниците излизат и със свои предложения за решаване на проблемите с пясъчните дюни като се включат в защитата на зона А по Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Според тях всички дюни по кадастрална карта трябва да бъдат отразени с такъв начин на трайно ползване, а не като лозя, обработваеми земи или пасища, както е в момента. Те призовават още "да се предприемат действия по връщане на държавата на всички незаконно заменени земеделски земи (какъвто е най-вероятно случаят с дюните на "Смокиня“) и гори, и за които има окончателно решение на ниво Европейски съюз, за чието изпълнение обаче няколко години българското правителство си прави оглушки". "Държавата да си изпълни задължението по Закона за устройство на черноморското крайбрежие и да одържави всички приватизирани или реституирани дюни, повечето от които се водят земеделска земя. Средства за това има в Оперативна програма "Околна среда 2014-2020“, допълват още от "За да остане природа в България". Природозащитниците настояват всички преместваеми обекти, поставени върху дюните, да бъдат премахнати.

Ключови думи:

смокиня, дюни

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?