Българските грации постигнаха троен триумф за Световната купа в София

Калейн и Николова са първа и втора в индивидуалния многобой, а ансамбълът спечели бронзов медал

13 Апр. 2024Обновена
БФХГ
Боряна Калейн по време на съчетанието си с лента в "Арена София".

Двоен триумф за България постигнаха най-добрите ни индивидуални състезателки в художествената гимнастика на турнира за Световната купа в София. Боряна Калейн стана шампион, а Стилияна Николова завърши втора в многобоя в зала "Арена София".

Надпреварата завърши днес със съчетанията с бухалки и с лента. И в двата дни от квалификацията по-стабилна беше Калейн. Възпитаничката на Марияна Памукова събра актив от 137,300 т. (35,600 на обръч, 33,800 на топка, 35,050 на бухалки и 32,850 на лента) и се окичи със златния медал в многобоя.

Николова допусна грешки в композицията си с бухалки днес, но игра много силно с лента, за да събере сбор от 135,100 т. (34,350 на обръч, 35,150 на топка, 31,800 на бухалки и 33,800 на лента) и да заслужи сребърното отличие. Бронзът отиде при представителката на Израел Дария Атаманов с общ резултат от 132,600 т.

С представянето си двете ни грации си осигуриха седем от осем възможни финала. Боряна се класира за всички четири уреда, а Стилияна намери място сред най-добрите осем на обръч, топка и лента.

Главен съдия на състезанието е вицепрезидентът на БФХГ Невяна Владинова. Съдия за България в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова, която днес бе в панела за трудност с тяло на бухалки.

МЕДАЛ И ЗА АНСАМБЪЛА

Националният ансамбъл донесе трети медал за България от турнира за Световната купа в София, завършвайки на трета позиция в многобоя на груповите изпълнения. В първия ден вчера воденият от треньора Весела Димитрова отбор в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева се представи слабо в съчетанието с пет обръча и зае едва 7-о място с оценка 34,150 т. Челната тройка след първия ден оформиха Израел (38,150), Италия (37,050) и Бразилия (35,850).

Въпреки това с много силна игра в съботната квалификация с три ленти и две топки българките заслужиха място в призовата тройка. За второто си съчетание нашите гимнастички получиха най-добрата оценка от 33,250 т. и със сбор от 67,400 извоюваха бронзово отличие. Шампион в многобоя стана Израел с 69,300 т., а среброто отиде при ансамбъла на Италия с 68,150 т.

В неделя отборът ни ще участва и в двата финала на отделните уреди.