Медия без
политическа реклама

WSJ: 3-ма учени от Ухан са били тежко болни месец преди пандемията

Всички те са били от един екип вирусолози, занимаващи се точно с коронавируси, твърди американското издание

24 Май 2021
ЕПА БГНЕС архив

Трима китайски учени от Института по вирусология в Ухан са били тежко болни малко преди избухването на пандемията, пише вестник Wall Street Journal, цитиран от РИА Новости. Американското издание изрично посочва, че се позовава на американското разузнаване.

Първото огнище на COVID-19 е регистрирано в този град през декември 2019 г. Както отбелязва WSJ, въпросните учени са отишли ​​в болницата заради тежко заболяване още през ноември същата година. Те са имали симптомите на COVID-19, а самите те са били „членове на един и същ екип, занимаващ се с коронавируси“.

Авторите на статията твърдят, че информацията от разузнаването може да "добави тежест към нарастващите призиви за по-пълно разследване дали вирусът COVID-19 е могъл да е изпуснат от лаборатория" 

В отговор на запитване на WSJ, китайското външно министерство обвини Вашингтон, че се опитва да внушава постоянно теория за изтичане на коронавирус от лабораторията. Външното министерство постави под въпрос дали Съединените щати наистина са загрижени за източника на патогена COVID-19 или „се опитват да отклонят вниманието“.

През май републиканците от Комисията по разузнаване на Камарата на представителите на САЩ заявиха, че има "косвени доказателства", че огнището на COVID-19 е можело да е от изтичане от Института по вирусология в Ухан. Те посочиха появата на симптоми, характерни за коронавирусната инфекция при някои от изследователите в научната институция през есента на 2019 г., а също така обявиха участието на китайската армия в лабораторията.

През март СЗО публикува пълния доклад на международната експертна група на организацията за посещение в Ухан, за да идентифицира произхода на COVID-19. Документът нарича изтичането на коронавирус от лабораторията "изключително малко вероятно". Твърди се, че новият тип коронавирус е бил най-вероятно предаден на хората от прилепи чрез друго животно.
Съединените щати и 13 други държави публикуваха съвместно изявление, в което изразиха загриженост относно констатациите от доклада на СЗО. Страните призоваха за "прозрачно и независимо" разследване на произхода на COVID-19.

 

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

Още през януари т.г. тогавашният държавен секретар на САЩ Майк Помпео официално подкрепи твърденията, че пандемията от коронавируса е тръгнала от китайските лаборатории. Той разкрива, че още през лятото на 2019 г. в лабораторията в Ухан е имало няколко болни от COVID-19 изследователи. А през 2016 г. в тази лаборатория е работено с вирус, който е на 96% идентичен със сегашния. 

„Американските власти днес предоставят нова информация за дейностите в китайските правителствени лаборатории през 2019 г. По-специално САЩ имат основания да вярват, че няколко изследователи от Института по вирусология в Ухан са се разболели през лятото на 2019 г. - преди първия докладван случай на COVID-19", добавя той.

Помпео отбелязва, че поне от 2016 г. институтът е изследвал коронавируса на прилеп RaTG13, който е повече от 96% идентичен с COVID-19. Според него институтът не съобщава за възможни „експерименти за повишаване на заразността или леталността“ на вируса. Помпео също така твърди в прав текст, че Институтът по вирусология е свързан с военни изследвания. "Въпреки че Институтът по вирусология в Ухан е представен като цивилно място, то той си сътрудничи по публикации и тайни проекти с китайските военни", твърди още Помпео в изявлението си.

"Пандемията на COVID-19 би могла да бъде избегната. Всяка отговорна държава щеше да покани световни здравни експерти в Ухан до дни след избухването й", коментира още той. Помпео отправя призив "експертите на СЗО да имат достъп до всички съоръжения, лабораторни данни, персонал, очевидци и жалбоподатели".

 

 

Китай е построил болница с 1500 стаи за пациенти с COVID-19 само за пет дни, след като в град на юг от Пекин се отчете пик на инфекции.  Болницата е първата от шестте с общо 6500 стаи, строени в Нангонг в провинция Хъбей, съобщи агенция Синхуа.

 

Още по темата