Медия без
политическа реклама

Урсула фон дер Лайен отнесе остри критики в ЕП заради ваксините

Председателката на ЕК призна, че производителите диктуват правилата

Стопкадър от екрана
Урсула фон дер Лайен бе самотница по време на дебата в ЕП не толкова заради пустотата в залата, колкото защото почти никой евродепутат не я защити от критики.

Председателката на Европейската комисия бе подложена днес на остри критики в Европарламента, че ЕС се проваля в масовата ваксинация срещу коронавируса. Повече от сто евродепутати се включиха в дебата и мнозина посочиха, че в ЕС едва 3% от населението е ваксинирано, докато в отделилата се Великобритания са 20%, в САЩ са 12%, а в Израел - 63%. Главните критики бяха заради липсата на прозрачност при какви условия ЕК е сключила договори с фирмите производителки.

От българските евродепутати се изказаха Илхан Кючук от ДПС, Радан Кънев от ДСБ, Андрей Ковачев от ГЕРБ и Петър Витанов от БСП, които се присъединиха към общото недоволство, като препоръчаха също ЕК да се погрижи и за преодоляване на ширещото се недоверие на гражданите към ваксините.

За да смекчи очакваните критики, вчера ЕК даде достъп на евродепутатите до договора с компанията "Астра Зенека", но с това само ги разгневи още повече, защото в библиотеката ги очакважше текст, от който цели страници бяха  са заличени поради търговска тайна и патентни права. Французойката Манон Обри от групата на крайнолевите размаха от трибуната копие на такава страница, а след нея така постъпи и германецът Даниел Фройнд от групата на зелените. Еврокомисарката по здравеопазването Стела Кириакидес (Кипър) каза, че утре ще бъде предоставен за четене и договорът с "Джонсън и Джонсън", но не обеща достъп до пълния текст.

Фон дер Лайен опита в началото на дебата да създаде впечатление, че ваксинирането напредва с бързи темпове, като каза: "В Полша 94% от медицинския персонал и 80% от жителите на домовете за възрастни хора са били ваксинирани до февруари. В Дания той е дори 93% в домовете за възрастни хора. И в Италия към днешна дата имаме над 4% от населението, което е получило ваксинация. Тези три примера показват, че кампанията за ваксинация набира скорост на много места в Европа. Общо 26 милиона дози ваксини са доставени в Европа от декември. Повече от 17 милиона души са ваксинирани. И ще работим максимално, за да постигнем целта си 70% от възрастното население в Европа да бъдат ваксинирани до края на лятото." Играта с числа не омая евродепутатите, които изразиха силен скептицизъм, че целта от 70% ваксинирани може да бъде достигната до есента.

Председателката на ЕК каза, че ЕС е допринесъл за бързата разработка на ваксините с милиарди евро, но се е препънал в масовото производство. "Концентрирахме се върху разработката на ваксините, но общо взето подценихме труднностите за масово производство. Обичайно са необходими 5-10 години за създаване на нова ваксина. Ние я направихме за 10 месеца. Това е голям научен успех! Трябва да сме горди! Но в известна степен науката изпревари индустрията. Ваксините включват до 400 компонента - и производството ангажира до 100 фирми (...) Едно от тесните места са две синтетични молекули. Компаниите казват, че ако имаха само 250 г повече от тези молекули, биха произвели още 1 млн. дози ваксина", заяви тя.

Обясненията й за проблемите в сключените договори не бяха много убедителни и тя завърши речта си с думите: "Правим всичко възможно да се борим с вируса. В семействата, в градовете, в държавите членки и на европейско ниво. Не бива да се нападаме помежду си. Ще посрещнем това предизвикателство, само ако се държим заедно. Нашият общ враг е вирусът." Оттам нататък трябваше да изслуша четири часа критики, като много евродепутати се включиха дистанционно, а други влизаха за малко в залата, колкото да произнесат за минута и половина няколко изречения от трибуната. Причината за тяхната предпазливост бяха санитарните мерки срещу коронавируса.

Още по темата