Медия без
политическа реклама

Тръмп изтегли Националната гвардия от Вашингтон

57 полицаи в САЩ напуснаха в знак на протест срещу обвиненията срещу техни колеги, блъснали възрастен мъж

07 Юни 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Американският президент Доналд Тръмп разпореди да започне изтеглянето на силите на Националната гвардия от Вашингтон, след като по думите му "Ситуацията в града е под контрол". "Току-що заповядах на нашата Национална гвардия да започне процеса по изтегляне на силите от Вашингтон, след като всичко е под пълен контрол. Те ще се приберат, но може бързо да се върнат, ако е необходимо", написа ръководителят на Белия дом в профила си в Twitter.

Доналд Тръмп е искал да изпрати 10 хил. войници във Вашингтон  с цел да прекрати гражданското неподчинение след убийството на Джордж Флойд. Това твърди пред агенция "Ройтерс" високопоставен държавен служител.  Тръмп е настоял за това по време на горещ спор в Овалния офис с министъра на отбраната Марк Еспър, председателя на началник-щабовете на армията Марк Мили и главния прокурор Бил Бар. В крайна сметка президентът се е задоволил с препоръката на Пентагона - да изпрати Националната гвардия, която по принцип се използва за справяне с вътрешни кризи. Еспър е предложил и да бъдат подготвени - но не и изпратени в града - войниците на активна служба от 82 въздушна дивизия. По-късно те са били отпратени от позициите си.

Желанието на Тръмп да използва армията срещу протестиращите отприщи нетипични критики от бивши армейски служители, включително първия министър на отбраната в неговия кабинет - Джим Матис, както и други пенсионирани генерали, които обикновено избягват да коментират политически проблеми. Еспър също изрази неодобрение към идеите на Тръмп публично, което по-късно е довело до скандал с Тръмп, твърди източникът на "Ройтерс".

Огромни мирни протести срещу расизма и полицейското насилие се състояха в САЩ и по целия свят, предаде Би Би Си. Десетки хиляди излязоха по улиците във Вашингтон, Ню Йорк, Чикаго и други големи американски градове. Големи антирасистки демонстрации имаше и в Европа и Австралия. Мащабните протести са провокирани от смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, убит по време на полицейски арест в Минеаполис. Тежкият инцидент предизвика бунтове в САЩ миналата седмица. 

Във Вашингтон демонстрантите мирно се събраха край Капитолия, мемориала на Линкълн и пред парка "Лафайет" в близост до Белия дом. Кметът на града Мюриел Боуър приметства демонстрантите и обяви, че изпращат ясно послание към президента Доналд Тръмп.  Протестът във Вашингтон е определян като най-мащабният досега. Силите за сигурност блокираха достъпа до Белия дом, но присъствието им не се усещаше, както по-рано през седмицата, когато използваха сълзотворен газ и извършиха десетки арести. 

В Ню Йорк тълпи от хора се събраха на Бруклинския мост, а в Сан Франциско демонстрантите за кратко затвориха моста "Голдън гейт". В Чикаго около 30 000 демонстарнти изпълниха парка "Юнион", а в Лос Анджелис протестът беше край Холивуд. В Сиатъл здравни работници, повечето от работно облекло, се събраха пред сградата на кметството. Демонстрации имаше в Атланта и Филаделфия, където тълпите крещяха "Трябва ни справедливост, трябва ни любов". Навсякъде бяха издигнати плакати с надписи "Животът на чернокожите има значение". 

57 полицаи от участъка в Бъфало подадоха оставка, след като властите обвиниха в полицейско насилие двама техни колеги от Ню Йорк. Както "Сега" писа, вчера се появи видео, в което те бутат на земята 75-годишен протестиращ, който при падането се удря лошо и впоследствие изпада в критично състояние. Според подалите оставка полицаи техните колеги просто си вършели работата, а ограничаването на правата им и техниките при протести биха им попречили да изпълняват адекватно своите служебни задължения.

На видеото се вижда как възрастният човек се приближава до полицаите и мирно им казва нещо, а те го бутат брутално на земята. След секунди от главата на мъжа започва да тече кръв, но никой от полицаите и техните колеги не се навежда да му помогне.

Кметът на Бъфало Байрън Браун коментира, че “полицаите многократно са помолили мъжът да се прибере у дома поради наложения вечерен час“.

Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо от своя страна призова двамата мъже да бъдат уволнени с думите: “Защо, защо, защо това беше необходимо? Какво представляваше чак такава заплаха?“.

Във Великобритания площадът пред британския парламент се изпълни с хора вчера вечерта, въпреки призивите на властите да се избягват масови събирания като част от мерките в борбата с разпространението на коронавируса. Мирната демонстрация в Лондон обаче беше белязана от неприятен инцидент, когато група от 500 души, събрали се близо до „Даунинг стрийт“, започна да замеря полицията с бутилки и влезе в схватка със служителите на реда, предаде БНР. Пристигнала конна полиция, за да отблъсне развилнелите се протестиращи. Полицайка е пострадала, която паднала от коня си. Препускащото подплашено животно пък ранило демонстрант. Полицайтака е настанена в болница, но без опасност за живота. Поне 4-ма души са арестувани.  

В социалните медии се появиха снимка на певицата Мадона, спроде които тя е присъствала на демонстрацията в Лондон. Мирни протести имаше също в британските градове Манчестър, Кардиф, Лутън, Лестър и Бат.

Мащабни демонстрации се състояха във Франция, Германия и Испания. В Австралия протестиращи срещу расизма се събраха в Сидни, Мелбърн и Бризбейн. 

В Северна Каролина, където е роден убития по време на арест в Минеаполис Джордж Флойд, се състоя мемориална служба в негова памет. Семейството му  призова за край на полицейското насилие и расизма. Погребението на Флойд ще се състои във вторник в Хюстън.

Междувременно стана ясно, че един от тримата вече бивши полицаи, обвинени в съучастие в убийството на афроамериканеца Джордж Флойд в Минеаполис в САЩ, има редица криминални престъпления в досието си, както и санкци за множество нарушения на правилата за движение на пътя,  писа в. "Дейли мейл". Само за 2020 г. Лойд има десетки нарушения на движението по пътя, сред които са превишена скорост, възпрепятстване на движението, неправилно паркиране. Преди да започне работа като полицай, 37-годишният полицай Томас Лейн е работил в сферата на услугите и често си е позволявал да погазва законите. През 2017 г. мъжът започва работа като помощник в отдел за превъзпитаване на малолетни и непълнолетни лица чрез пробация, а от м.г. работи в полицията в Минеаполис.

Още на 18-годишна възраст Лейн е бил съден за възпрепятстване на съдебен процес, увреждане на имущество, незаконно събиране и нередно поведение. Той е бил осъден по две от обвинения. Шест години по-късно получава нова присъда след сблъсъци с полицията по време на парти.

 

Още по темата