Медия без
политическа реклама

Коронавирусът е най-смъртоносен във Великобритания

СЗО отчита ръст на починалите в Европа с над 159 000 души от началото на март

28 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Великобритания отчита най-висока смъртност от коронавируса от държавите, които са тежко засегнати от заразата, писа в. "Файненшъл таймс". Изданието анализира данни от националните статистически служби на 19 държави, в които е събрана достатъчно информация, за да се направят достоверни сравнения. Сред тях са най-засегнатите от COVID-19 eвропейски страни.

Във Великобритания са регистрирани 59 537 повече смъртни случаи спрямо тези при обичайни обстоятелства от седмицата, която завършва на 20 март, сочи официалната статистика. Това показва, че вирусът пряко или косвено е убил 891 души на 1 милион. В този етап на развитието на пандемията смъртността във Великобритания е най-високата в сравнение с тази във всички държави, чиито данни са разгледани за периода. В абсолютни числа увеличението на смъртността на Острова също е най-висока в Европа, а в глобален мащаб по този показател Великобритания се нарежда веднага след САЩ, сочат данните, събрани от в. "Файненшъл таймс". 

Ииданието прави подобен анализи за първи път, тъй като нивото на смъртните случаи в други силно засегнати европейски страни като Италия и Испания започна вече да се връща близо до нормалните нива. Държави като Китай, Бразилия и Русия имат повече жертви от коронавируса, но смъртността при тях е по-ниска, защото имат много по-голямо население от това във Великобритания.

Смъртността от коронавируса се влияе и от момента, в който властите въвеждат ограничителни мерки, след като заразата е установена на територията на дадена държава. В страни като Германия и Норвегия, които бързо въведоха рестиктивни мерки, разпространението на COVID-19 беше ограничено, и там има много по-малко жертви спрямо обичайните нива на смъртност. Във Великобритания обаче правителството се забави с мерките. Правителствен говорител заявява пред в. "Файненшъл таймс", че е "погрешно и рано да се правят заключения на този етап". От "Даунинг стрийт" 10 обаче казват, че "ще си извлечем поуки от нашия отговор на коронавируса," но подчертават, че "в бъдеще трябва да се направи и точен международен анализ". 

Общият брой на починалите от коронавируса във Великобритания е над 37 500 от началото на пандемията, а заразените приближават 267 хил. души.

От днес във Великобритания започна работа системата за контактно проследяване и тестване за коронавирус. По думите премиера Борис Джонсън, това "ще промени живота на британците". Системата ще открива хора, влезли в контакт със заразени, а очакванията са чрез нея да се намали броят на новите случаи с между 5 и 15%. Новият метод за проследяване ще влезе в сила първо в Англия, а останалите страни от Обединеното кралство ще въведат свои версии на по-късен етап. Всеки, който изпитва симптоми на коронавирус, ще може да заяви безплатен тест онлайн или по телефона. Ще се изследват дори деца под 5-годишна възраст.

- С повече от 159 000 са се увеличили смъртните случаи в Европа от началото на месец март, като причината за това е пандемията от коронавируса, обяви регионалният ръководител на представителството на Световната здравна организация (СЗО) Ханс Клюге, цитиран от информационните агенции. Той каза, че 2 млн. са потвърдените случаи на заразата от началото на пандемията. От COVID-19 на Стария континент са починали 175 000 души. 94% от всички жертви в Европа са на възраст 60 години и нагоре, като шестима от десет починали са мъже. Почти всички от жертвите - 97% - са имали поне едно основно заболяване, най-често сърдечно-съдови страдания, обясни още Клюге на традиционната си седмична онлайн пресконференция.

В Европа са регистрирани 36% от потвърдените случаи на коронавирус в света и половината от смъртните случаи. Клюге призова правителствата да не намаляват разходите за здравеопазване.

- Жертвите на коронавируса в САЩ вече надхвърлят 100 000 души, сочат актуалните данни на университета "Джонс Хопкинс". Според тях починалите от COVID-19 в страната са 100 442. Първият смъртен случай в САЩ е регистриран във Вашингтон на 21 януари.

Броят на жертвите на коронавируса в САЩ е почти колкото загиналите американски военнослужещи в Корея, Виетнам, Ирак и Афганистан при бойни действия в последните 44 години, изчислява Би Би Си. Заразените са малко под 1,7 милиона души, а излекуваните са около 385 000. Реалният брой на смъртните случаи и заразените обаче е значително по-голям, смятат експерти.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява, че смъртността в страната би била 25 пъти по-висока, ако администрацията му не бе предприела действия за борба със заразата. Така той реагира на критиките, че действията на Белия дом срещу коронавируса са закъснели. В началото на пандемията дъжравният глава подцени заразата и я сравни със сезонен грип, припомня Би Би Си. През февруари той заяви, че САЩ са успели да поставят "под контрол" вируса и дори обеща, че през април заразата може "чудодейно да изчезне".  По-късно Тръмп направи прогноза, че жертвите ще са 50 000 - 60 000 ,и постепенно започна да ги увеличава, но беше сигурен, че ще бъдат под 100 000. 

Проучване на Колумбийския университет в Ню Йорк твърди, че жертвите на заразата щяха да бъдат с около 36 000 души по-малко, ако властите по-рано бяха предприели адекватни действия. 

- Общият брой на заразените с COVID-19 в глобален мащаб надхвърля 5,7 млн. души, а жертвите са малко под 355 хил. от началото на пандемията, която тръгна от китайския град Ухан. Според данните на университета "Джонс Хопкинс" в САЩ се намира 29,8% от заболелите от коронавируса в глобален мащаб. На второ място се нарежда Бразилия (7,2%), следвана от Русия (6,6%), Великобритания (4,7%), Испания (4,1%) и Италия (4%). Смята се, че реалният брой на инфектираните е по-голям, тъй като има много хора, които изкарват коронавирус без симтоми. 

- Южна Корея връща строгите ограничителни мерки в столицата Сеул и прилежащите й части заради ръст на новозаразените с коронавируса, съобщи Би Би Си. Новите случаи са 79 за последното денонощие - най-големият брой от два месеца насам. Повечето от болните работят в два склада край Сеул. Съоръженията са собственост на най-голямата компания за електронна търговия в страната. Около 4000 от служителите в центровете за дистрибуция сe тестват за COVID-19 и са в изолация.  

С връщането на рестрикциите властите обявиха, че музеи, паркове и галерии от утре ще затворят пак врати. Мярката ще е в сила до 14 юни. Здравното министерство призова фирмите да въведат гъвкаво работно време, както и да следят стриктно да се спазват изискванията за социална дистанция и предпазни средства. Хората в Сеул са посъветвани да избягват социални събирания или места с много хора, сред които ресторанти и барове. Храмовете пък трябва още по-строго да следят за спазване на мерките. 

Южнокорейските власти вдигнаха ограниченията в цярата страна на 6 май, след като заразата беше овладяна. Връщането им се налага заради опасения от избухването на втора вълна на коронавируса.

- Франция въвежда дигитално проследяване на коронавируса COVID-19. След Националното събрание, Сенатът, доминиран от дясната опозиция, в късно снощи одобри приложението за смартфони StopCovid, съобщи в. "Фигаро", цитиран от БГНЕС. Инструментът за цифров анализ трябва да помогне за ограничаване на разпространението на заразата.

След дебат 186 сенатори гласуваха "за" (мнозинство от групата на Републиканците, партията на Макрон "Републиката напред", Независимите), 127 бяха "против" (Социалистическата партия, комунистическото мнозинство от Групата на комунистите, републиканците, гражданите, радикалното мнозинство на социалдемократите), а 29 сенатори (главно центристи) се въздържаха.

- В Германия броят на заразените с COVID-19 за последното денонощие се е увеличил с 353-ма души, а 62 са новите смъртни случаи, гласят данните от института "Роберт Кох". Ден по-рано бяха регистрирани 362 случая на заболяването и 47 починали.

Според института за целия период в Германия са регистрирани 179 717 случая на заболяването, 8411 пациенти с COVID-19 са починали, а над 163 000 души са излекувани.

Най-голям брой заразени са регистрирани в провинциите Бавария (46 729), Северен Рейн-Вестфалия (37 698) и Баден-Вюртемберг (34 129). В столицата Берлин са регистрирани 6703 случая на инфекция.

- Министерството на здравеопазването на Мексико актуализира статистическите данни за разпространението на коронавируса в страната, според които в денонощието са открити 3463 нови случая, 463-ма са починали, а броят на активните случаи е достигнал 15 592 души.

Първият официално регистриран случай на коронавирус в Мексико бе открит на 28 февруари. През изминалия ден броят на потвърдените случаи достигна общо 78 023.За повечето щати броят на активните случаи се е увеличил през изминалата седмица, динамиката на този показател ще определи времето за премахване на санитарните ограничения в страната. Най-голям брой активни случаи са открити днес в града (3820) и щата на столицата Мексико сити (2106).

- На Балканите епидемията отслабва - в Турция са регистрирани 1035 нови случая, общо в страната са 159 797. В Румъния – 165 нови случая, общо с COVID-19 са 18 594. В Сърбия – 48 новозаразени са докладвани за денонощието, наблюдава се положителна тенденция. В Гърция има едва 11 нови случаи на коронавирусна инфекция, в Босна и Херцеговина – 19, в Хърватия няма нови заразени, в Северна Македония – 25, в Албания – 21 нови регистрирани случаи за денонощието.

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19