Медия без
политическа реклама

Ердоган разговаря с Меркел след вечерята с Борисов

Няма сериозен мигрантски натиск по българските граници. Унгария очаква около 100 хил. мигранти да тръгнат към Европа.

03 Март 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Ердоган късно снощи проведе телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел, в който подчертал необходимостта от "справедливо споделяне на бремето и на отговорностите по отношение на мигрантите", предадоха информационните агенции, като цитираха съобщение на президентството в Анкара. Това стана, след като Ердоган вечеря с българския премиер Бойко Борисов. Пред канцлера Ердоган е настоял да се спазват международните спогодби. Вчера Реджеп Ердоган обяви, че турските граници остават отворени за мигрантите, тъй като Европа отказва да покрепи политика му в Сирия. Той обяви, че е отхвърлил допълнителна европейска помощ от 1 милиард евро за приема на мигранти в Турция.

"За бежанците, които се стичат към турско-гръцката граница, пътят към ЕС е затворен, заяви говорителят на германското правителство Щефан Зайберт, цитиран от "Дойче веле". "По външните граници на ЕС - по суша и по море, сега сме изправени пред ситуация, будеща сериозно безпокойство. Виждаме бежанци и мигранти, на които турската страна а казала, че пътят към ЕС е отворен, което не отговаря на действителността", допълни той. Властта в Берлин е категорична, че не трялва да се повтаря ситуацията от 2015 г. 

Над 130 хил. мигранти са преминали от Турция към ЕС, след като Анкара реши да отвори границите си, съобщи турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу в профила си в Туитър. Властта в Анкара реши да отвори границите си за бежанците, след като 36 турски военни бяха убити в сирийската провинция Идлиб в нощта срещу петък. 

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел днес и утре ще бъде на визита в Анкара, съобщиха от неговата пресслужба. Той и еврокомисарят, отговарящ за управлението на кризи, Янез Ленарчич ще се срещнат с високопоставени турски служители и ще проведат разговори относно продължаващото ескалиране на напрежението в северозападната сирийска провинция Идлиб и хуманитарните последици за цивилното население. Визитата се провежда преди неформалната среща на министрите на външните работи на ЕС (Гимних) и извънредния съвет по външни работи в Загреб на 5 и 6 март. Еврокомисарят Ленарчич ще посети посети бежанските лагери в югоизточния регион на Газиантеп.

Европейска агенция за гранична и брегова охрана "Фронтекс" започва операция в помощ на Гърция, която е под натиск на хиляди имигранти, тръгнали от Турция. Това се казва в официално съобщение на "Фронтекс", цитирано от информационните агенции и БНР. Гръцкото правителство е отправило искане за бърза гранична намеса на морската й граница в Егейско море.

"Заради бързо развиващата се ситуация на външните граници с Турция, решихме да бъде предприета бърза гранична намеса, поискана от Гърция. Това е част от мандата на Фронтекс за съдействие на страна членка, изпаднала в извънредна ситуация", обяви изпълнителният директор на "Фронтекс" Фабрис Леджери.

"Фронтекс" вече е засилил капацитета по гръцките граници и пренасочва служители от други операции, за да осигури спешна помощ на страната. След като съгласува плана за действие с властта в Атина, "Фронтекс" ще поиска от държавите от ЕС и от Шенгенската зона да осигурят в срок от 5 дни гранични служители и друг необходим персонал от наброяващия 1500 души общ фонд за бързо реагиране, както и необходимо оборудване в срок от 10 дни.

Днес в Гърция пристигат председателите на Европейския съвет и на ЕК Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, както и шефът на Европарламента Давид Сасоли. Те ще се срещнат с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, след което е планирано да посетят границата с Турция. Напрежението там остава високо, като често се стига до сблъсъци между напиращи да влязат в Гърция мигранти и органите на реда. Над 15 000 души се намират край граничната бразда. 

Австрийският канцлер Себастиан Курц осъди опитите на Турция да изнудва ЕС с отваряне си на границите си за хиляди бежанци, които се стремят да достигнат Европа, съобщиха местните медии. „Това е атака на Турция срещу Евросъюза и Гърция. Хората се използват за натиск над Европа“, заяви той. Според Курц настоящата ситуация е тест дали ЕС може да защитава външните си граници.

Унгария очаква около 100 хиляди мигранти в следващите седмици да тръгнат към Европа, предупреди министърът на външните работи Петер Сярто, цитиран от РИА "Новости". Той отправи призив към съседна Сърбия да защити своите граници и предупреди, че Будапеща няма да допусне мигранти от сръбска територия. Сярто обеща на сръбския си колега Небойша Стефанович, че Унгария е готова да помогне на сърбите да защитят своите граници. "Сигурността на границите и на нашите граждани трябва да бъде на първо място", каза Сярто. Унгария предложи на Сърбия да й помогне в охраната на границата със Северна Македония.

Няма сериозен мигрантски натиск по българските граници засега, съобщи БНР, като се позова на източници от Гранична полиция. Направени били единични опити на малки групи да преминат границата ни с Турция и Гърция, но те били предотвратени от жандармерията. Спокойна е обстановката и по морските ни граници в Черно море.

 

Още по темата