Медия без
политическа реклама

ЕК огласи петролните санкции срещу Русия

България получава временна отстъпка за вноса на нефт по море

03 Юни 2022Обновена
БГНЕС

Съветът на ЕС разпространи съдържанието на одобрените в четвъртък вечерта на 2 юни нови санкции срещу Русия заради войната в Украйна, съобщи БТА от Брюксел. Пакетът санкции включва частично ембарго за вноса на руски петрол.

В текста се посочва, че България получава временна отстъпка от забраната за внос на руски суров петрол по море.

Лидерите на ЕС постигнаха споразумение за частична забрана на износа на руски петрол за страните-членки, съобщи ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел.

 

Петролното ембарго

ЕС въвежда забрана за покупката, вноса или преноса на руски суров петрол и някои нефтопродукти.  Предвижда се спирането на вноса да отнеме шест месеца за нефта и до осем месеца за преработените петролни продукти. Временно изключение се предвижда за вноса на суров петрол по тръбопровод в онези държави от ЕС, които заради географското си разположение са особено зависими от руските доставки и по-трудно ще ги заменят.

Снощи френското председателство обясни, че санкциите ще бъдат разширени и към вноса на петрол през тръбопроводи "веднага щом е възможно". Очаква се новите санкции заедно с мерките, предприети от Германия и Полша (те спряха вноса през нефтопровода "Дружба"), до края на годината да свият вноса на руски петрол в ЕС съкрушително - с 92 %. 

Шестият пакет санкции включва и финансови мерки. Забранява се застраховането на руски търговски кораби, като мярката ще удари особено тежко петролните танкери.

ЕС разширява списъка на руските банки, изключени от международната разплащателна система SWIFT - новите попълнения са най-голямата руска банка Сбербанк, Московската кредитна банка и Руската селскостопанска банка. Добавена е и Беларуската банка за развитие и възстановяване.

Освен това ЕС преустановява приемането на предаванията на още три руски държавни медии - "Россия RTR/RTR Планета", "Россия 24/Русия 24" и канала "Center International", тъй като руското правителство ги използва за манипулиране на информация и за насърчаване на дезинформацията за войната в Украйна, включително за пропаганда с цел дестабилизиране на съседните на Русия страни и на ЕС. Мярката не засяга възможността тези организации и техните служители да извършват дейност в ЕС, например да правят интервюта.

ЕС разширява списъка на руските и беларуските граждани и организации, включени в ограниченията за износ на стоки и технологии с двойна употреба. ЕС ще разшири списъка със стоки и технологии, които може да допринесат за технологичното подобряване на отбраната и сигурността на Русия. Включени са 80 звена за производството на химически оръжия, се посочва в съобщението.

Разширява се забраната за износ към Русия на химически изделия и високи технологии. 

ЕС ще забрани предоставянето за Русия на услуги от областта на счетоводството, връзките с обществеността, консултациите, данните в облак.

 

От Кабаева до патриарх Кирил

Новият пакет санкции включва и Алина Кабаева, депутат в Руската дума и олимпийска шампионка по художествена гимнастика от Атина`04, като "близък сътрудник" на руския президент Владимир Путин, посочва в съобщението си Съветът на ЕС. В списъка са общо 65 граждани и 18 организации, отговорни за руските военни действия срещу Украйна. Мерките засягат извършители на убийства, изнасилвания и мъчения срещу цивилни в Украйна, включително полк. Азатбек Омурбеков, наречен "касапинът от Буча", се допълва в съобщението. Санкционирани са също отговорни за обсадата на Мариупол, сред които ген. Михаил Мизинцев, наречен "касапинът от Мариупол", както и местни сътрудници на руските окупатори от област Херсон. Добавени са още имена на членове на семействата на руснаци, попаднали по-рано под европейските санкции.

Общо приетите досега санкции на ЕС се отнасят до руски 1158 граждани и 98 организации, и включват запор на имущество и забрана за пътуване.

По настояване на Унгария от черния списък бе изключен руският патриарх Кирил - изявен поддръжник на инвазията в Украйна. На 1 юни, точно след като евролидерите бяха преодолели всички разногласия за петролните санкции, Унгария блокира приемането на новите мерки, като поиска главата на Руската православна църква да бъде изваден от списъка със санкции. 

 

Реакция

Москва реагира по обичайния начин на новината за санкциите - предупреди, че те щели да навредят много на самите страни от ЕС. В официална позиция на Министерството на външните работи се подчертава, че отказът от руския петрол и петролни продукти, както и забраната да се застраховат руски търговски кораби ще провокира допълнителен ръст на цените, ще дестабилизира енергийния пазар и ще нарушат логистичните вериги.

През април 2022 г. брутния вътрешен продукт на Русия е намалял с 3% на годишна база, след като отбеляза ръст от 1,3% през март, 4,1% през февруари, и 5,6% през януари, съобщи Министерството на икономическото развитие на Русия, цитирано от "Интерфакс" и БГНЕС.

Междувременно страните от ОПЕК решиха в четвъртък да увеличат добивите на петрол и това да стане още през юли-август вместо през септември, както бе планирано по-рано.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?