Медия без
политическа реклама

Съдът на ЕС: ТЕЦ "Марица изток 2" гази еконормите

Държавната въглищна централа бълва недопустими количества живак и серен диоксид

Грийнпийс България

Съдът на Европейския съюз се произнесе в полза на околната среда в дело срещу „ТЕЦ Марица Изток 2“, съобщи "Грийнпийс".  Според решението на евромагистратите България нарушава европейските закони, като позволява на централата да замърсява със серен диоксид и живак, обясняват от екологичната организация.

 

Европейският съд се е произнесъл в отговор на запитване от българския Върховен административен съд по дело, заведено от „Грийнпийс“ – България" и „За Земята“ срещу най-голямата държавна въглищна централа още през 2018 г. Сега ВАС трябва да преразгледа свое по-ранно решение, което дава право на централата да изхвърля почти двойно над разрешеното количество серен диоксид, поясняват природозащитниците, като посочват, че постановлението на Страсбург създава прецедент за още дела срещу замърсителите.

Това е "втори звучен шамар за българската въглищна енергетика от институциите на Европейския съюз в рамките на последните 10 дни. Днес Съдът на ЕС е решил, че България нарушава европейското законодателство, като през 2018 г. е допуснала най-големия въглищен  ТЕЦ - "Марица-Изток 2", да работи, изпускайки количества серен диоксид  почти два пъти по-високи от общоевропейските. От това решение на Съда на ЕС може да последва домино ефект и да се наложи затваряне на големите въглищни ТЕЦ далеч преди очакваното", коментира екоактивистът Тома Белев, бивш министър на околната среда.

"Първият шамар" дойде от Европрокуратурата, която обяви, че въглищни централи в България мамят с милиони евро, като подават неверни данни за парниковите емисии, за да си спестят плащането на квоти за СО2.

Европейската прокуратура разследва измами за милиони евро, свързани с търговията с емисии на парникови газове в България. Това бе обявено в официално съобщение на самата прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши.

Според Тома Белев днешното решение на Съда на ЕС на практика обезсмисля идеята България да се опитва да предоговори частта от Плана за възстановяване и устойчивост, свързана със съдбата на въглищните тецове. "Не може да има дерогации за въглищните централи, ако те водят до нарушаване на нормите за чист въздух и застрашават здравето на гражданите", категоричен е природозащитникът.

Ще се превърне ли България от износител във вносител на електроенергия? Ще бъдат ли съсипани цели региони на страната покрай прехода към нисковъглеродна икономика и липсата на адекватни мерки и трансформация?

Реакции от кабинета на новината все още няма.

През миналата година и "Марица изток 2" и останалите въглищни централи постигнаха значителни печалби заради колосалното поскъпване на енергията вследствие на войната в Украйна. На фона на енергийни проблеми и несигурност мнозинството в миналия парламент задължи правителството да поиска промени в Плана възстановяване и устойчивост и да отложи целите на намаляване на въглеродните емисии.

Ценовата лудост обаче отшумя, а на въглищните тецове ще им става все по-трудно да произвеждат електроенергия на конкурентни цени, защото въглеродните квоти ще поскъпват. Преди около месец СО2 квотите за първи път прехвърлиха границата от 100 евро на тон, посочва "Дневник".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?