Медия без
политическа реклама

Драмата в ДКК с директорските уволнения ескалира

Министърът на икономиката поиска оставките на трима шефове, отстранили преди това втория по големина началник Ваня Караганева

30 Ноем. 2021ОбновенаМИЛА КИСЬОВА
БГНЕС
Ваня Караганева

Драмата с директорските уволнения в Държавната консолидационна компания (ДКК) ескалира. 

Късно в понеделник Съветът на директорите обяви отстраняването на Ваня Караганева заради редица нарушения, които успяла да извърши за краткото време като втори изпълнителен директор на компанията. А днес, вторник, принципалът - министърът на икономиката Даниела Везиева, поиска оставките на трима от директорския борд - Рая Каназирева, Радостин Вазов и Диляна Софиянска заради решението да освободят Караганева.

Министър Везиева е останала изненадана от действията на тримата членове на Съвета на директорите, които по думите й дори не са повдигнали темата преди да вземат това решение, предаде БТА. Според нея събранието на Съвета на директорите не е било свикано по надлежен ред. Везиева определи действията на тримата директори като желание за запазване на стария модел на непрозрачна работа в ДКК и "добре подготвен компромат, целящ да дискредитира изпълнителния директор и да покаже на екипа на Министерството на икономиката, който усилено работи за създаването на прозрачни, законосъобразни и целесъобразни модели, че ние сме тук, можем да се борим срещу вашите модели".
Министър Везиева съобщи, че вече е предприела съответните административни действия - да поиска информация по случая от тримата членове на Съвета на директорите на БКК, да се поиска информация от Караганева, като на тази база се вземат правилните административни мерки по казуса. Пред "Медиапул" Везиева обясни, че тримата заварени членове на директорския борд спешно са свикали общо събрание, без да поканят останалите си колеги, и са взели решение за отстранаяване на Караганева, защото тя предложила нова структура на ДКК.

Ваня Караганева бе назначена като независим член в директорския борд на ДКК през септември от бившия икономически министър Кирил Петков, сега лидер на "Продължаваме промяната" и най-вероятен премиер на новото коалиционно правителство. В края на октомври Караганева бе преназначена вече като представител на държавата след проведен конкурс и зае поста втори изпълнителен директор. Пак тогава бордът бе увеличен с още двама нови директори и стана 6-членен.

Тримата членове Рая Каназирева, Радостин Вазов и Диляна Софиянска са назначени в управата на ДКК в края на управлението на третото правителство на ГЕРБ.

Късно в понеделник на сайта на ДКК бе оповестено решението на Съвета на директорите за освобождаването на Ваня Караганева като втори изпълнителен директор с дълъг списък от нарушения, които тя извършила по време на своето управление. Например тя била назначена в нарушение на Търговския закон, защото била в трудови правоотношения с друг работодател, а е декларирала, че няма такива. Освен това договорът ѝ е неправомерно сключен с член на Съвета на директорите, тъй като не е имало негов председател.

За по-малко от месец работа като изпълнителен директор Ваня Караганева блокирала работата на ДКК в редица направления, включително чрез неправомерни еднолични решения, се посочва в съобщението за нейното отстраняване. Според останалите членове в директорския борд тя разбирала управленската отговорност на тази позиция основно като функция за нови назначения в ДКК и дъщерните дружества.

Една от причините за освобождаването й е, че е взела еднолично решение да освободи като процесуален представител по пет висящи търговски дела адвокат Александър Андонов и да сключи договор за правна помощ за 1,120 млн. лв. с друго лице, без да получи одобрение за този разход от финансовия контрольор на компанията.

По друг договор тя назначила еднолично лице като правен консултант по избора на членове в бордовете на дъщерните на ДКК дружества - ВМЗ-Сопот, "Монтажи" и оръжейния търговец "Кинтекс". Освен това назначила еднолично и членове в борда на ВМЗ.

Еднолично подписала извънсъдебна спогодба с материален интерес 50 милиона лева, с различен от одобрения вече от Съвета на директорите на ДКК текст.

Караганева също така отказвала да разглежда всякакви въпроси, свързани с ремонти и реконструкция на язовири. Просрочени били нормативно определени срокове, което криело риск от бедствия и можело да доведе до тежки финансови загуби за дружеството. Тя отказвала да организира плащания към НАП, НОИ, ЧЕЗ и други контрагенти, в резултат на което компанията натрупала дългове за 90 хил. лв. и това би променило в негативна посока риска на ДКК като кредитополучател, включително увеличаване на лихви по кредити.

Караганева увеличила и щата на ДКК с по-високоплатени, но не и оперативно работещи служители, без да e ясно от какви източници ще се осигурява финансирането на тези позиции, които ДКК не може да си позволи. Като част от тази практика, Караганева е назначила свой технически сътрудник на два трудови договора, с общо възнаграждение по-голямо от това на началник отдел в ДКК, като в същото време е обективно невъзможно служителят да изпълни задълженията си по двата договора", посочват още от компанията.

Компетентните органи са сезирани за установените нарушения от Караганева, съобщиха от Съвета на директорите.

Цялото решение на ДКК вижте ТУК.

Преди да влезе в директорския борд на ДКК Ваня Караганева е била главен секретар на Българската агенция за инвестиции. Тя е експерт по вътрешна сигурност, магистър по маркетинг от УНСС. Била е в администрацията на Народно събрание като главен експертен сътрудник в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. През 2013 г. става началник кабинет на министъра на младежта и спорта в служебното правителство на Марин Райков. През 2014 г. отново е началник кабинет на министъра на младежта и спорта в служебното правителство на Георги Близнашки. В 42-то и 43-то Народно събрание е главен експертен сътрудник в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

Още по темата