Медия без
политическа реклама

Кабинетът иззема цялата печалба на държавните фирми

Холдингите БЕХ, ДКК, Терем и НК "Индустриални зони" ще трябва преведат в бюджета и "междинен дивидент"

Правителството реши да впрегне държавните предприятия в спасяването на бюджета - чрез плащане на 100% дивидент. На заседанието си в сряда министрите приеха, че държавните предприятия и търговските дружества с участие на държавата трябва да внесат цялата си печалба за 2024 г. в полза на хазната. А някои от най-големите ще трябва да преведат и междинен дивидент, за първата половина на 2025 г. 

Парадоксалното е, че правителството "Желязков" повтаря ход, за който съставящите го партиите яростно критикуваха Асен Василев като финансов министър на ПП-ДБ. През 2023-а кабинетът "Денков" взе решение за 100% дивидент и тогава сегашните управляващи твърдяха, че така се обезкръвяват и съсипват фирмите, в които държавата е съдружник или акционер, тъй като няма да имат пари за инвестиции.

 

Сегашният кабинет дори вменява допълнително задължение за някои от най-големите държавни фирми - да внесат и междинен дивидидент (за първата половина на 2025 г.). "Щастливците" са все еднолични акционерни дружества тип холдинг - "Български енергиен холдинг“ ЕАД, „Държавна консолидационна компания“ ЕАД, „Национална компания индустриални зони“ ЕАД и „ТЕРЕМ Холдинг“ ЕАД. Четирите ЕАД-та имат срок до 30 септември да платят междинния дивидент - на база на финансовите си отчети към 30 юни. А те, както и всички други фирми с държавно участие, трябва да внесат дивидента за миналата година до 27 май.

 

От "обирането" на печалбите за пълнене на бюджета са изключени държавните болници, центровете за психично здраве, ВиК дружествата и предприятията по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, представляващи бюджетни организации по смисъла на Закона за публичните финанси, уточняват от пресслужбата на МС.

 

"С приемането на разпореждането се осигуряват условия за изпълнение на приходната част на държавния бюджет в частта на неданъчните приходи от дивидент, в съответствие със заложените параметри в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и в Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 - 2028 г., с оглед спазване на фискалните правила, съгласно Закона за публичните финанси", посочват от МС.

Накратко, целта е дивидентите от държавните предприятия да помогнат за ограничаване на бюджетния дефицит. Ако "дупката" в хазната в средата на годината е над 3 процента, това може да се окаже фатално за влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата