Проучване сред 75 централни банки, проведено през март-май, показва бягство от долара и преориентиране към златото, еврото и юана. Тенденцията е отчетлива от десетина години, но напоследък се засилва. На какво се дължи това?
Изследването на OMFIF (официалния Форум на паричните и финансови институции) разкрива, че търговските войни на президента Доналд Тръмп, довели до сривове на долара и на американските ценни книжа, са водещ фактор.
Централните банкери по света, които управляват резерви за трилиони, се насочват отчетливо към еврото. Доверието към единната европейска валута показва колко несъстоятелни са брътвежите противниците на еврото за криза в еврозоната.
Валутата, която ще спечели най-много от бягството от долара, е именно еврото. Централните банки, анкетирани от OMFIF, планират нетно увеличение на резервите си в евро с 16% още през следващите 12-24 месеца.
Еврото е следвано от юана. 30% от централните банки очакват да увеличат наличностите му, като делът му през следващото десетилетие да достигне 6 процента.
40% от централните банки планират да увеличат златните си резерви през следващото десетилетие.
А доларът, който до миналата година беше най-популярната валута, вече е слязъл на седмо място тази година, посочва OMFIF. 70% от участвалите в проучването казват, че политическата ситуация в САЩ (особено войната с митата) ги обезкуражава да инвестират в долари.
Възход
Междувременно на валутните пазари еврото покорява върхове. На първи юли то достигна курс 1.18 спрямо долара - най-високата стойност от юли 2021-ва година насам.
Но в Европейската централна банка вече се прокрадват притеснения, че бързото поскъпване на еврото може да навреди на конкурентоспособността на страните от еврозоната.
Единната валута е поскъпнала с около 14% спрямо долара тази година - на фона на растящо недоверие към долара в САЩ. Еврото е на прага на най-дългата си печеливша серия от повече от 20 г., отбелязват анализатори.
Това към момента е добре, защото води до потискане на инфлацията и постигане на целта от 2%, поставена от ЕЦБ. Но ако поскъпването на еврото продължи, това може да навреди на износа и да свие инфлацията до нездравословно ниски стойности.
Отвъд океана
Междувременно в САЩ продължават разногласията за лихвените равнища между президента Тръмп и председателя на Федералния резерв, което води до още по-голяма нестабилност на долара.
"Няма инфлация, превъзходна икономика. Лихвите трябва да са поне с два или три процентни пункта по-ниски", твърди Тръмп. Но банкер №1 на САЩ не се съобразява с "директивите" на Белия дом. "Засега сме в добра позиция да изчакаме, за да научим повече за вероятното развитие на икономиката, преди да обмислим каквато и да е корекция на нашата политика", заяви Джером Пауъл пред финансовата комисия на Камарата на представителите.