Медия без
политическа реклама

Бюджетът олекна с 3 млн. лева евроглоба заради електромобилите

България бе санкционирана за забавени правила за покупка на екоколи

България ще плати солидна глоба заради забавени правила за еко автомобилите
архив
България ще плати солидна глоба заради забавени правила за еко автомобилите

Заради несвършена работа от поредица правителства България бе осъдена от Съда на ЕС и ще трябва да плати милионна глоба -  за неспазване на директивата за електромобилите. "Присъдата", произнесена през март, е окончателна и затова на заседанието си в сряда кабинетът на Росен Желязков взе решение да извади от държавната каса  3 115 638 лева (1 593 000 евро),  на колкото възлиза санкцията.  

Въпреки многото жълти и червени картони от Европейската комисия страната ни е забавила с близо 3 години с прилагането на европравилата за минимален дял на електромобилите в обществените поръчки. Става дума за Директива 2019/1161, която задължава всяка държава от ЕС да си определи квоти за "енергоефективните превозни средства"  - тоест когато ведомствата правят търгове за обновяване на автопарка си, процент от МПС-тата задължително да са електрически. Изискването важи за обществени поръчки в периодите 2021 -2025 г. и 2026-2030 г.

"Конкретно за нашата страна се изисква най-малко 17.6 % от всички лекотоварни превозни средства, 7% от всички камиони и 34% от всички градски автобуси, закупени между 2 август 2021 г. и 31 декември 2025 г., да бъдат чисти превозни средства. Освен това е необходимо поне 17 % от всички градски автобуси, закупени през същия период, да имат нулеви емисии на отработили газове", посочва "Медиапул". 

София се е опитала да се оправдае -  първо пред ЕК, после и пред Евросъда в Люксембург, че се е забавила с транспонирането на евродирективата първо заради ковид пандемията, а после и заради политическата криза и честите смени на правителства. Тези обяснения очевидно не са били приети.

Все пак, макар и със сериозно закъсение от близо 900 дни, България е приела необходимата нормативна уредба. Затова Еврокомисията е смекчила претенциите си и вместо глоба за всеки ден от периода на нарушението е поискала Съдът на ЕС да наложи еднократна санкция в размер на 1.593 млн. евро.

Само преди дни става ясно, че страната ни ще трябва да плати и други милионна глоба, отново заради забавено пренасяне на евродиректива - за авторските права. И в този казус позицията на София е била, че виновни са коронавирусът и нестабилната политическа обстановка у нас. Магистратите в Люксембург осъдиха България да плати 2 млн. лева по това дело. 

 

Казусът

Крайният срок за транспониране на евродирективата за екоколите беше 2 август 2021 г. През септември 2021 г. Европейската комисия предупреждаа София, че вече е в нарушение. През април 2022 г. ЕК втвърдява тона и отпуска 2 месеца за взимане на мерки и докладване. И тъй като над 20 месеца след изтичането на срока няма данни за предприети действия, Брюксел завежда иск срещу България пред Съда на ЕС.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата