Медия без
политическа реклама

Назначенията в съдебната власт може да блокират за неограничено време

ВСС се чуди как да действа след ключово решение на Съда на ЕС

ВСС ще чака отговори от учени и парламента дали с изтекъл мандат може да изпълнява основните си функции.
Илияна Димитрова
ВСС ще чака отговори от учени и парламента дали с изтекъл мандат може да изпълнява основните си функции.

Назначенията в съдебната власт може да спрат за неопределено време. Това може да е последица от решението на Съда на Европейския съюз, от което следва, че Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) не може да продължава да изпълнява правомощията си, след като мандатът му, закрепен в Конституцията, е изтекъл. Ситуацията е точно такава не само с ИВСС, но и с Висшия съдебен съвет, който кадрува в съдебната власт. 

Трябва ли да спрат изборите на шефове в системата, назначенията на магистрати в конкурсни процедури, одобряването на атестации и произнасянето по дисциплинарните производства, защото в най-сериозна степен засягат независимостта на съдиите, прокурорите и следователите? Тези въпроси си задаваха членовете на ВСС вчера по повод решението на Съда на Европейския съюз (СЕС), разказва "Лекс".

В крайна сметка ВСС реши да покани хабилитирани преподаватели по конституционно право и право на ЕС да предоставят становища за последиците от решението на СЕС по отношение на правомощията на ВСС. Наред с това кадровиците ще отправят и покана към Народното събрание за среща предвид необходимостта от спешни законодателни изменения.

В началото на заседанието на Пленума на ВСС Атанаска Дишева предложи да бъдат обсъдени последиците от решението на съда в Люксембург по отношение на правомощията на съвета. Тя посочи, че членовете на Съдийската колегия са дискутирали темата и мнозинството е било на мнение, че трябва да се ограничат някои правомощия като тези по конкурсите, атестациите, дисциплинарките и избора на председатели на съдилища. Освен това кадровиците са били на мнение, че следва да поискат становища от хабилитирани преподаватели по конституционно право и право на ЕС за последиците от решението на СЕС и да се инициира среща с Народното събрание за спешни промени в закона.

"Би следвало да излезем с публична позиция или становище, включително и с призив към Народното събрание, което в изключително кратък срок да изпълни това, което е дадено като възможност в решението на СЕС, а именно да бъде създадена законодателна рамка, с която да бъде регламентирано точно и ясно при какви условия и за какъв период може да бъде прилагана тази заместваща мярка, която представлява изпълняване на правомощия от орган с изтекъл мандат", каза Дишева.

Тя допълни, че с депутатите трябва да бъде обсъден и въпросът в най-кратък срок да бъде открита процедурата за избор на парламентарната квота на ВСС.

Цветинка Пашкунова поясни, че решението на СЕС е относимо и към ВСС, като орган на съдебната власт и допълни, че съюзното право е с предимство пред националното. Тя припомни, че в Закона за съдебната власт има срок от шест месеца, считано от 21 януари 2025 г., за стартиране на процедурата за избор на нови членове на ВСС както от професионалната, така и от парламентарната квота.

С промени в закона са ограничени и правомощията на ВСС по отношение на избора на тримата големи в съдебната система, припомни Пашкунова и отбеляза, че според някои нейни колеги тази разпоредба до известна степен удовлетворява поставените в решението на СЕС условия. С последните промени в съдебния закон на съвет с изтекъл мандат беше забранено да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища. Това прекрати процедурата за избор на главен прокурор, а и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов отнесе темата до Конституционния съд.

"Въпросът непрекъснато се дискутира. Притеснени сме от ситуацията. Но така или иначе трябва да намерим изход от кризата и да подходим държавнически и с разум. Иначе може да се стигне до блокиране на съдебната система. Предстои назначаването на младши съдии след приключване на обучението в НИП. Ние не може да ги държим във висящо положение. Колегите имат нужда от кадрово обезпечаване. Може да работим с компенсаторни механизми, но не дълго и затова трябва да обсъдим и да вземем решение въз основа на експертни становища", заключи Пашкунова.

Вероника Имова пък застъпи друга теза - че конституционно установен орган, какъвто е ВСС, може да продължи да изпълнява конституционните си правомощия в пълен обем.

Огнян Дамянов изтъкна, че действително има проблем, който не може да не бъде отчетен. Но заяви, че до 21 юли 2025 г. няма проблем ВСС да изпълнява всички свои правомощия, но след тази дата ще има проблеми, още повече, ако няма законодателни изменения. Според него онези решения, които подобряват положението на магистратите, трябва да бъдат гласувани.

КАКВО КАЗА СЕС

Съдът на ЕС отбелязва, че принципът на независимост на съдиите не допуска членовете на орган на съдебната система, които са избрани от парламента за определени мандати и имат правомощия да проверяват дейността на магистратите при осъществяване на техните функции, да извършват проверки за почтеност и липса на конфликт на интереси и да предлагат образуването на дисциплинарно производство за наказания, да продължат да изпълняват функциите си след края на установения в Конституцията мандат. Изключени е допустимо, ако продължаването на изтеклите мандати почива на изрично правно основание в националното право, съдържащо ясни и точни правила, които да регламентират изпълнението на тези функции, и когато е гарантирано, че това продължаване на практика е ограничено във времето.

РЕАКЦИЯТА НА ИНСПЕКТОРАТА

Веднага след решението на СЕС от Инспектората към ИВСС излязоха с позиция, че спират да правят предложения за дисциплинарни наказания, да правят проверки за почтеност, конфликт на интереси, установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт, и такива, свързани с нарушаване на независимостта на съдиите, прокурорите и следователите. ИВСС призова парламента бързо да избере следващите членове на органа или да приеме промени в закона, които да им подволят да работят с изтекъл мандат, както настоява съдът на ЕС.

"ИВСС намира, че фактическото затрудняване или преустановяване на изпълнението на контролни правомощия на Инспектората за спазването на сроковете по съдебните дела от съдилищата, проверките за почтеност и конфликт на интереси, на имуществените декларации на магистратите, за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт и такива, свързани с нарушаване на независимостта им, и отправянето на предложения до Висшия съдебен съвет за образуването на дисциплинарни производства срещу тях, ще създаде риск от криза по отношение на интегритета на магистратите, кадровото състояние и отчетността на системата", обяви ИВСС. И предупреди, че има реален риск да се стигне до криза при функционирането на съдебната система. "Практическото елиминиране на конституционно установен орган с важни контролни правомощия по отношение на органите на съдебната власт, няма как да не демобилизира магистратите да спазват сроковете, предвидени в процесуалните закони при разглеждане на делата и преписките", смятат от ИВСС.

2 седмици след решението на СЕС парламентът не дава знак, че се е впечатлил от последиците му, нито има намерение да изпълни конституционните си задължения да подмени състава на ВСС и ИВСС.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ИВСС, ВСС, Съдът на ЕС

Още новини по темата