Медия без
политическа реклама

София реже транспорт в "Младост" за сметка на частна линия

Превозвачът вече е купил автобуси за нов маршрут до селата, който още не е утвърден от СОС, алармира "Спаси София"

Управляващите в София обмислят да намалят обслужването с градски транспорт на гъстонаселени райони като "Младост" 1 и "Младост" 2 с обяснение, че след пускането на новия трети метродиаметър се налага оптимизиране на линии  заради намалелите приходи на Центъра за градска мобилност във връзка с коронавируса. Идеята е това да стане чрез намаляването на броя на мотрисите по тролейбусна линия №5 и с окончателното спиране на автобусна линия №306, която в момента е спряна временно. Предложението предвижда интервалът между колите по линия №5 да се увеличи и в сутрешните пикови часове те да са на около 12 минути, вместо на 9 минути, както е по разписание в момента.  

В същото време мнозинството в София обмисля да даде още пари на частния превозвач "МТК Гроуп" чрез разделяне на крайградската линия 21-22, едната от които да обслужва маршрута Централна гара - село Войняговци, а другата да стига до село Подгумер. В момента автобусите стигат до едно от населените места, след което продължават до другото. Според неправителствената организация "Спаси София" с пускането на допълнителни автобуси по крайградското направление управляващото мнозинство в София се готви да даде на "МТК Гроуп" допълнителни 600 000 лв. Сдружението съобщава, че въпреки че решението още не е одобрено от Столичния общински съвет, фирмата вече е купила 4 нови автобуса, които да обслужват новото трасе. "С какви аргументи се отслабва тролейбус №5 с около 25 000 пътници на ден, а линия 21/22, която превозва само 1200 пътници на ден, се засилва двойно?”, питат от организацията.

"Преди дни, по чиста случайност, разбира се, зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев заедно със съветници от ГЕРБ (вносител е Зафир Зарков) и патериците им ВМРО (вносител е шефът на транспортната комисия Карлос Контрера) внасят доклад за орязване на градските линии на общинското дружество "Столичен автотранспорт", но и за разкриване на нова крайградска линия на МТК. Само с тази промяна, приходите на частната компания ще бъдат увеличени с над 600 000 лв. на година", иронично коментира "Спаси София" във "Фейсбук". Според нея предложението е типичен пример за лобистка поправка в полза на частния превозвач и срещу интересите на общинския транспортен оператор.

Пак във "Фейсбук" шефът на транспортната комисия Карлос Контрера от ВМРО коментира, че  предвиденото намаляване на тролейбусите по линия 5 ще бъде компенсирано с разкриването на нова тролейбусна линия 3, която ще се движи от надлеза "Надежда" до МБАЛ „Св. Ана“ (бившата Окръжна болница в "Младост"1). Според него разписанието на новата линия ще се синхронизира с намалелите тролеи по линия 5 и хората от "Младост" нямало да усетят липсата им. Контрера допълни и че искането за обслужването на маршрута до Войняговци и Подгумер било на кметовете на съответния район "Нови Искър" и на населените места, които били избрани мажоритарно през 2019 г.  

Днес след почти 3-часов дебат и по настояване на представителя на "Спаси София" Борис Бонев и на друга опозиционна формация - "Демократична България", комисията по транспорт реши да отхвърли само предложението за намаляването на броя на тролеите по линия №5. В същото време тя потвърди окончателното спиране на автобус 306. Зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев обясни, че възнамерява да организира публични обсъждания и да убеди живеещите в засегнатите райони в ползата от предложените промени. Запазено бе и разделянето на линии 21 и 22. Окончателното решение по темата се очаква да вземе Столичният общински съвет на предстоящата си сесия в четвъртък.  

 

Още за "МТК Гроуп"

Общинските съветници от опозиционната коалиция "Демократична България" алармираха неотдавна, че общинската комисия, която трябва да решава споровете с частния превозвач "МТК Гроуп", на практика не заседава и това създава опасност Столична община да бъде осъдена и да плаща неустойки. "Ще бъде ли осъдена Столична община заради Йорданка Фандъкова, Прошко Прошков (шеф на въпросната комисията и представител на управляващото мнозинство), Стефан Марков (негов колега) и други от управляващите? Със заповед на кмета на 09.03.2020 г. беше определена комисия със задача да се запознае с предложенията на "МТК Гроуп" за промени на Договор за обществен превоз на пътници от 2016 г. Срокът за работата на комисията беше удължен от кмета на СО до 30.06.2020 г. Такава комисия е била назначена и в предишния мандат на Фандъкова и СОС, като неин председател е бил Стефан Марков. На практика обаче назначената през март тази година комисия не работи. Причината за това е, че председателят Прошко Прошков ни свика на едно заседание на 21.05.2020 г., на което бяха обсъдени единствено организационни въпроси. Затова и в определения краен срок не беше изготвен доклад за изпълнение на поставената задача. От писмо на Йорданка Фандъкова до Прошков разбирам, че "МТК Гроуп" ООД е предявила претенциите си по съдебен ред", съобщи Методи Лалов от "Демократична България".

Бизнесът на фирмата със Столична община е съпровождан със скандали от години. Това беше един от превозвачите в нагласения конкурс за разпределяне на линиите в София, който доведе до уволнението на тогавашния зам.-кмет Велизар Стоилов. Впоследствие фирмата заведе дело срещу общината заради отказа на Борисов да сключи договор с нея. В последвалата съдебна сага общината едва не я позлати с 10 млн. лв. грешно изчислена неустойка.

 

Още по темата