Медия без
политическа реклама

София е зарината с изоставени автомобили

Общината всеки ден получава множество сигнали за отдавна излезли от употреба МПС

Всекидневно над десет сигнала за изоставени автомобили постъпват в контактния център на Столична община.

Въпреки че преди повече от година София промени наредбата, свързана с изоставените автомобили, намалявайки значително сроковете за тяхното отстраняване, проблемът с излезлите от употреба МПС в Столична община продължава да стои. Контактният й център – call.sofia.bg, е препълнен със сигнали за стари коли, които стоят от дълго време, дори с години, в междублоковите пространства. Всекидневно в него постъпват десетина и повече писма за изоставени возила в различни квартали. В някои от тях се казва, че те са там от месеци или от години.

Само през последните 24 часа сигнали за автомобили без валидни стикери за преминат годишен преглед са внесени от районите "Лозенец" - 3 бр. „Илинден“ – 2 бр. , „Триадица“, „Слатина“, „Подуяне“, „Красно село“, „Красна поляна“, „Искър“, „Витоша“, "Овча купел", "Сердика" и др. „Автомобилът от 20 години не е мърдал.  Собственикът му е починал. Дворът е общински“, пише в един от сигналите от „Лозенец“. Авторът е посочил регистрационния номер на колата и е качил снимка на точното й местоположение. “Автомобилът е с изтекла гражданска отговорност, както се вижда в приложената снимка на стикера, и не е местен от повече от 5 месеца. Моля да се предприемат мерки за отстраняване“, се казва в сигнала от район „Витоша“, изпратен на 18 март. "На посочено място от много време има изоставен камион с английски номера. Няма нито гражданска отговорност, нито технически преглед", пише в този от "Овча купел". Любопитното е, че срещу тези сигнали повече от денонощие стои информация от Столична община, че те са в "процес на обработка". Същата бележка стои и срещу сигнали, подадени преди дни.  

През зимата на м.г. Столичният общински съвет гласува промени в ресорната наредба, с които районните кметове в София бяха задължени да реагират в срок до 1 месец от постъпването на сигнал за излязло от движение МПС, паркирано на общинска територия. Промените в наредбата бяха внесени от общинския съветник Борис Бонев от гражданската организация "Спаси София". В действащия преди това норматив липсваха обвързващи срокове за издаване на заповеди за принудителното преместване на превозните средства. Сдружението бе инициатор и на промените, свързани със старите коли, приети в края на 2020 г. от Министерския съвет. Тогава кабинетът прие промени в Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства, с които намали драстично сроковете за тяхното репатриране. Съгласно новите текстове от 8 януари 2021 г. срокът една кола да се счете за изоставена бе намален от 24 на 3 месеца след изтичането на годишния й технически преглед, ако през това време той не се поднови. Условието е колата да е паркирана на общинска територия. Ако стикерът на стъклото показва, че собственикът не е осъществил технически преглед повече от 90 дни, то автомобилът може да се стикира, след което човекът разполага с още 3 месеца да го премахне доброволно от общинската собственост или да премине технически преглед. След тези последни 90 дни общината вече ще е в правото си да отстрани превозното средство. Впоследствие мнозина районни кметове започнаха да публикуват снимки и доклади за репатрирани МПС. По всичко личи обаче, че процесът върви с далеч по-бавни темпове в сравнение с натрупаното стълпотворение от изоставени коли. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?