Медия без
политическа реклама

НС нищиха пореден "кух" и "крещящ" вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"

Този път АПС заявиха готовност да подкрепят падането на правителството

Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов и депутатите Красимира Катинчарова и Стилиана Бобчева влизат в пленарната зала за дебата за четвъртия вот на недоверие.
БГНЕС
Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов и депутатите Красимира Катинчарова и Стилиана Бобчева влизат в пленарната зала за дебата за четвъртия вот на недоверие.

Вот на недоверие след вот на недоверие характеризират работата на народното събрание в последно време. След като миналата седмица управляващото мнозинство не позволи кабинетът "Желязков" да падне, "Възраждане", МЕЧ и "Величие" дадоха отпор с надеждата, че четвъртият вот на недоверие ще се окаже успешен.

Сега темата е "провал в сектора на околната среда и водите". И този път в дебата, който се осъществи пред почти празна зала, участваха главно вносителите от "Величие", подкрепени от МЕЧ и "Възраждане". Гласуването ще се проведе в петък.

Новото е, че този път АПС заявиха готовност да подкрепят вота на недоверие. 

Според "Величие" "арогантността на изпълнителната власт към екологичната криза, липсата на управленски капацитет и опитът за скриване и омаловажаване на проблема граничат с престъпно поведение". "Вотът е необходим за прекъсване на модел на управление, който нарушава основни права, подкопава закона и абдикира от защитата на обществения интерес", твърдят хората на Ивелин Михайлов. Те също така уточниха, че не става въпрос за екологията като тема, а за "екологията като заложник на политическите назначения и мълчанието на министерството на околната среда и водите". Според "Възраждане" пък вотът трябва да мине и без мотиви. 

Упрекнати, че не предлагат план за справяне с нерегламентираните сметища, "Величие" отвърнаха, че те не са управляващи, за да предлагат решения. Христо Гаджев от ГЕРБ с ирония заяви, че това не е вярно и вносителите предлагат решение - да се направи "риалити предаване", тъй като почти всички, които се изявиха от трибуната, прочетоха предварително написани "сценарии". Стилиана Бобчева от "Величие" пък успя да направи препратка от екополитиките към Търновския надпис на хан Омуртаг. 

От БСП заявиха, че този вот е "креслив" и е "политическа димка", заличаваща авторитета на парламента. Министърът на околната среда и водите Манол Генов ядосан изтъкна, че срещу България е имало наказателна процедура, в резултат на която са премахнати 113 нерегламентирани сметища. "Това е резултат на усилия на няколко правителства. Няма да позволя да се правят манипулации по темата. Останаха две сметища, които трябва да бъдат почистени - те са извън обхвата на споменатите процедури. Когато говорим за отпадъци, трябва да ги обвържем и с кръговата икономика", каза Генов.

От ИТН пък заявиха, че незаконните сметища не са "терен за политически театър". "Това е сериозен проблем, който изисква сериозно решение, а не гръмки декларации, написани за пред камери", каза Драгомир Петров. "Да твърдиш, че правителството бездейства, когато отговорността по закон е на кметовете, демонстрира незнание или умишлено подвеждане на обществото - и двете са много опасни. Нито един кабинет в последните 15 години не е игнорирал темата, но проблем, трупан с десетилетия, не се решава с магическа пръчка. Мотивите приличат на евтина съдебна пледоария, която обвинява всички без да предлага реални решения. Екологичният апоклипсис е чудесен сюжет за сериал, но е изключително неадекватен в политиката. Борбата не е за решения, а за внимание", заяви Петров от парламентарната трибуна.

Външният министър Георг Георгиев пък използва парламентарната трибуна, за да благодари на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. На Кирил Веселински от МЕЧ това не се хареса: "Скоро ще ви се наложи да целувате други ръце - на господин Пеевски", обърна се той към Георгиев. Председателят на парламента Наталия Киселова обясни, че според правилника на НС, се позволява на министър да се изказва по тема, различна от дискутираната. Това провокира парламентарните групи да разкажат политическите си драми под претекст, че отговарят на Георгиев. Така заваляха изказвания за това коя партия колко евродепутати има, за еврозоната, за Северна Македония, кой какви успехи и неуспехи е постигнал в геополитиката.

Хората на Ахмед Доган в парламента заявиха, че този път ще подкрепят вота на недоверие, а Хюсни Адем изчете някои мерки и екологични каузи.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

вот на недоверие

Още новини по темата