Медия без
политическа реклама

Лозан Панов не успя да спре Тачева да остане шеф на НИП без конкурс

Срещу преназначаването й без конкуренция се обяви единствено председателят на ВКС

В УС на НИП освен Лозан Панов влизат още правосъдният министър Десислава Ахладова, шефът на Върховния административен съд Георги Чолаков, главният прокурор Иван Гешев, членовете на Висшия съдебен съвет Красимир Шекерджиев и Евгени Иванов и проф. д-р Сашо Пенов от ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", който е представител на МП.
стопкадър
В УС на НИП освен Лозан Панов влизат още правосъдният министър Десислава Ахладова, шефът на Върховния административен съд Георги Чолаков, главният прокурор Иван Гешев, членовете на Висшия съдебен съвет Красимир Шекерджиев и Евгени Иванов и проф. д-р Сашо Пенов от ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", който е представител на МП.

Досегашният директор на Националния институт на правосъдието (НИП) Миглена Тачева получи втора мандат на поста, без да се явява на конкурс. Управителният съвет на НИП в понеделник първо оцени досегашната й дейност като много добра, а след това гласува и за втория й мандат. За това гласуваха 6 от УС на НИП. Против беше единствено председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Според него Тачева трябваше да получи добра оценка за отчета си и да не бъде назначавана за втори мандат.

Панов повтори тезата си, че с процедурата за преизбиране на Тачева само на базата на отчета й за първия мандат, без да бъде открит конкурс, в който да участват и други кандидати, се нарушават принципите на равен достъп, публичност и прозрачност. "Би трябвало да сме наивни да смятаме, че такива промени (в правилата за избор, б.а.) в 12 без 5 не се правят без причина", посочи Панов. И продължи, че няма правно обяснение, нито друга логика конкурс за нов директор да преминава без защита на концепция, без публична дискусия за работата на НИП, борба на идеи и дебат. Той упрекна колегите си от УС, че провеждат вял дебат и изборът е предрешен.

Шефът на върховния съд посочи още, че и министърът на правосъдието Десислава Ахладова е имала сходни аргументи, които е пратила писмено при промяната на правилата в полза на Тачева. Ахладова обаче не каза и дума по темата по време на заседанието днес.

Панов критикува Тачев и заради идеята й да се прави кампус на НИП в Банкя в сграда от 8000 кв. м. разгъната застроена площ, тъй като и това се прави без дебат. "Остава се впечатлението, че имотът предхожда концепцията. Това сочи на непоследователност и липса на визия. Нямам против за укрепване с имущество, но то трябва да е планирано, обосновано, без задни мисли и идеи", каза Панов. Базата на НИП в Банкя тепърва ще се ремонтира. "Ако се концентрирате на електронно обучение, защо е необходим кампус и толкова средства", попита Панов. Тачева репликира, че не става дума за афинитет към имотите, а за изпълняване на задължения. И нападна Панов, че 3 години не й е отговорил на искане НИП да ползва за обучения базите на върховния съд.

Той критикува и Тачева, че под нейното управление на НИП вече няма съдии с опит, които да искат да преподават в института. "Малцината, които участват, споделят тъгата, че атмосферата в тази институция е напрегната и не предразполага към нормална работа", каза съдията. Той получавал "все повече сигнали, че НИП се бюрократизира, атмосферата за работа е тежка. Има много напуснали служители, много разочаровани магистрати".

Тачева нарече обвиненията му откровени лъжи, тиражирани в избрани медии. Според нея не може да се говори, че тя и някой, "дошъл от улицата", биха имали равен достъп при конкурс за директор. Затова според нея законът предвижда преназначаване на стария директор. Тачева не е съгласна и с констатациите за лошата атмосфера в НИП, за липсата на преподаватели и напускащи служители. Тя на свой ред обвини Панов, че той нищо не е направил, за да има преподаватели, както и че не се е появявал в института и затова няма как да знае какво се случва там.

Панов попита Тачева и по колко проекта на НИП с европейско финансиране е определена за ръководител и какво възнаграждение е получила. Така стана ясно, че за 5 години е взела нетно 52 912 лв. като ръководител на един проект, а в момента е ръководител на още два, за които не е ясно какво възнаграждение ще получи, тъй като това ще стане след края им. Тачева подчерта, че всичко това е минало през УС на института и не искала утре да прочете, че си е определила допълнително възнаграждение.

Запис от заседанието на УС на НИП може да гледате тук.

Още по темата:

Тачева мина в кръгова отбрана по скандала с Лозан Панов за НИП

Лозан Панов алармира, че шефката на НИП иска да се бетонира на поста

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?