Медия без
политическа реклама

Гешев се ожали на ЕК колко е онеправдан

Архив СЕГА
Иван Гешев

Главният прокурор Иван Гешев и четирите му заместнички са се оплакали на Европейската комисия от "системния политически натиск върху институцията, който поставя в риск върховенството на правото и ефективната работа на независимата съдебна власт". Това обяви пресслужбата на държавното обвинение. Гешев и четирима от петте му зам.-главни прокурори са имали видеоконферентен разговор с представители на ЕК във връзка с предстоящия годишен доклад за страните-членки за върховенството на закона. 

С искането за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор обаче правосъдната министърка Надежда Йорданова твърди точно, че оставането на Гешев на поста поставя в риск върховенството на правото в страната. Висшият съдебен съвет трябваше да разгледа това искане вчера, но кадровиците намериха начин да протакат - трябвало първо да приемат правила как да тече процедурата. По време на заседанието на съвета се подразбра, че дори се поставя под въпрос дали министърът на правосъдието трябва да председателства събирането на пленума, на което ще се обсъжда уволнението на Гешев.

Главният прокурор Иван Гешев подкрепи искането на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков да бъде отложено разглеждането на искането за предсрочното прекратяване на мандата му. Това приеха и членовете на Висшия съдебен съвет.

Главният прокурор е използвал възможността да се жалва в комисията срещу предстоящото закриване на спецправосъдието. Управляващата коалиция е напът да премахне тези структури като доказано неефективни. Гешев смята, че с това се поставя в риск борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.

"Като един от рисковете за дейността на прокуратурата бе посочено намаляването на бюджета на съдебната власт за 2022 г., прието към края на февруари от Народното събрание, с което на практика се нарушава конституционно гарантираната й финансова независимост и принципа за разделение на властите", се казва още в съобщението на държавното обвинение. Вчера се разбра, че Гешев се кани да атакува това орязване на бюджета в Конституционния съд, защото парите на прокуратурата не стигат да ремонтира базите си и да подслони украински бежанци в тях.

Друго оплакване на Гешев пред евроекспертите е било, че Народното събрание още не е обсъдило годишния доклад за дейността на прокуратурата за 2020 г., а предстои внасянето на доклада за 2021 г.

Гешев не се оплаква за първи път пред европейските институции. Така например през януари той обяви, че е поискал пред група евродепутати Европейският съюз да засили наблюдението си над България съгласно новия механизъм за обвързване на върховенството на закона с еврофинансирането. Това означава, че допуска възможността да бъдат замразени еврофондовете за страната, ако бъдат констатирани сериозни нарушения на правовия ред и спазването на основните човешки права.

Главният прокурор Иван Гешев е поискал пред група евродепутати в Брюксел Европейският съюз да засили наблюдението си над България съгласно новия механизъм за обвързване на върховенството на закона с еврофинансирането.

Точно реформа в института на главния прокурор обаче е част от българския план за възстановяване, по който страната очаква 12,6 млрд. лева европейско финансиране.

Гешев и петимата му заместници в края на м.г. изложиха оплакванията и страховете и в писмо до 67 европейски институции. Наред с оплакванията от натиск в него те се хвалят и с неприключили дела, сред които и това срещу Евгения и Николай Баневи. Семейството заведе дело за тормоз срещу прокуратурата заради това писмо. А погазването на презумпцията за невинност е сред основанията да се иска уволнението на Гешев.

Николай и Евгения Баневи са завели дело за морални вреди и настояват да получат 60 000 лв. обезщетение от главния прокурор Иван Гешев и петимата му заместници, научи "Сега" от адвокат Михаил Екимджиев, който представлява Баневи.

 

Още по темата