България е на първо място в целия Европейски съюз по разходи за правосъдие (като процент от БВП), сочи изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ). В същото време страната ни е назад в класацията "Индекс за върховенство на закона", като по удовлетвореност от правосъдието и по борба с корупцията се нарежда между Косово и Сенегал.
"Трябва да се търсят лостове, свързани основно с бюджета и с преформатирането на съдебната карта на страната", коментира пред Nova Иван Брегов, правен експерт в ИПИ.
"93% от бюджета на съдебната власт отиват за заплати и премии. Магистратите трябва да бъдат добре платени, но има и до 4 заплати годишен бонус, плюс 5000 лева за облекло. Трябва ли да има четирима заместници на окръжен прокурор? В някои прокуратури освен редовите прокурори, които се занимават с професионалната си дейност, има четирима, петима, че и до шестима заместници... Редно ли е във ВСС агроном да се занимава със статистиката и да има над 100 души администрация? Нужно ли е заместниците на главния прокурор да имат служебни автомобили и лични шофьори?", задава серия основателни въпроси експертът. И допълва, че "не трябва да няма съдилища – "свещени крави“, които да съществуват на всяка цена. Както и че не бива да има структури на прокуратурата, които да са подчинени единствено на волята на главния прокурор.
"Където икономическата активност не е висока, трябва да бъдат съкратени щатове", смята Иван Брегов.