Медия без
политическа реклама

България арестува белгиец, свързан с големите европейски атентати

Той е осъден за тероризъм и в ЕС, и в Турция и е издирван за изтърпяване на 20-годишна присъда

11 Ноем. 2021Обновена
БГНЕС архив

България арестува белгиец, осъждан за тероризъм и в страна от Европейския съюз, и в Турция. Това става ясно от официално съобщение на прокуратурата. От държавното обвинение посочват, че ареста е при операция на Гранична полиция и ДАНС.

Задържаният е арестуван във връзка с наложената му европейска присъда. Тя е 20 години затвор, която за европейските правила е много тежка като размер. Това означава, че той вероятно е свързан с някой от големите атентати в Европа през последните години. До момента от българската прокуратура и от българското МВР обаче не посочват конкретни данни за лицето

Единственото, което се съобщава, че лицето е задържано от гранични полицаи към 23 часа на 10.11.2021 г. при опит да влезе незаконно от Турция в  България. В него е открита белгийска лична карта, която при извършена експертна справка е установено, че е неистинска, съобщават от Гранична полиция. Оттам посочват, че чуждият гражданин е издирван във връзка с наложена му от съдебен орган в държава от ЕС 20-годишна присъда „лишаване от свобода“ за тероризъм и че той задържан със заповед за полицейско задържане в помещение за настаняване на задържани лица на Гранична полиция. Образувано е бързо производство за незаконно преминаване на държавната граница.

От прокуратурата добавят, че същото лице е осъждано за тероризъм и в Република Турция. Там му е наложено наказание в размер на 9 години и 5 месеца лишаване от свобода.

Арестуваният е Ясин Лачири, който е белгийски гражданин, твърди БГНЕС. Той е смятан за близък до Абделхамид Абаауд, който координираше нападенията в Париж на 13 ноември 2015 г. Ячири е работил като експерт по обезвреждане на бомби в „Ислямска държава“. През юли 2015 г. терористът е осъден задочно на двадесет години затвор от Наказателния съд в Брюксел като част от процес срещу джихадистка мрежа. 

Осем привърженици на "Ислямска държава" от Брюксел, сред които и Лачири, са лишени от белгийското си гражданство в последния ход на белгийския съд, за да попречи на чуждестранни терористични бойци да се завърнат в страната. Според белгийското законодателство всеки двоен гражданин/ в случая белгийско-мароканско/, който е осъден за терористични престъпления и осъден на най-малко пет години лишаване от свобода, губи белгийския си паспорт.

БГНЕС припомня, че на 13 ноември 2015 година в Париж и Сен Дени (предградие на града) са извършени поне шест едновременни терористични нападения. Поне 128 души загиват, а десетки са ранени. Осем от нападателите са сред загиналите, като седем от тях са се самовзривили. 

Ужасът се отприщва късно през нощта срещу петък, 13 ноември, когато джихадистите взривиха самоубийствените си колани пред стадион "Стад дьо Франс", където Оланд беше сред тълпата, гледайки как Франция играе футболен мач срещу Германия. Там беше убит един човек. 

Група въоръжени ислямисти по-късно откри огън от кола по половин дузина ресторанти, които бяха претъпкани с клиенти през меката есенна вечер. Клането достигна кулминацията си в музикалното заведение „Батаклан“. Трима джихадисти нахлуха по време на представление, убивайки 90 души. 

Виновниците за кървавата касапница застанаха пред съда в Париж на 8 септември тази година. Тогава бе даден стартът на най-големия процес в съвременната история на Франция. 20 са заподозрените за терористичните нападения. Изслушванията се очаква да продължат 9 месеца. 

Единственият оцелял нападател, Салах Абдеслам, е на подсъдимата скамейка с още 13 обвиняеми в специално изградено съоръжение в центъра на Париж. Процесът срещу други шестима е задочен. Дванадесет от 20-те съдени лица, включително Абдеслам, са изправени пред доживотни присъди, ако бъдат осъдени. 

31-годишният Абдеслам е роден в Белгия, но има френско и мароканско гражданство, избяга от мястото на клането, след като изостави самоубийствения си колан, за който по-късно разследващите установиха, че е дефектен. Той беше заловен четири месеца по-късно в Брюксел, криейки се в сграда близо до семейния си дом.

Още по темата