Медия без
политическа реклама

Борисов разтърси преговорите на Габриел с ПП-ДБ

Еврокомисарят се провали в опита си да сближи ГЕРБ-СДС с десницата

БГНЕС
Борисов не се сдържа да отнеме вниманието от своя кандидат за премиер.

Рязка намеса на водача на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов разтърси разговора, който проведе днес кандидат-премиерът му Мария Габриел с ПП-ДБ. Той прекъсна преговорите, за да отправи искания за подкрепа към десните и обичайните си предупреждения, че държавата ще изпадне в тежко положение, ако му откажат. Това нищо не промени - от ПП-ДБ останаха твърди, че няма да застанат зад кабинет с мандата на неговата политическа сила.

 

НАХЛУВАНЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ

Дългоочакваната среща между Габриел и лидерите на десницата се проведе днес следобеда в парламента. Десните пристигнаха в пълен състав – Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Владислав Панев, Атанас Атанасов, Николай Денков и др. Почти час след началото на срещата Борисов нахлу в залата, където тя се провеждаше, настани се на края на масата и се заслуша в разговора. Дори самото му присъствие тежеше на атмосферата в залата, макар че другите, особено десните, се правеха, че не го забелязват.

Както се очакваше, Борисов не се сдържа и в края на срещата изнесе дълъг монолог, както е свикнал да прави пред медиите. Най-напред обясни, че не е дошъл още в началото, защото искал ПП и ДБ да видят, че сред неговите съпартийци "има достатъчно хора, които могат да водят преговори сами, че не сме лидерска партия, а партия, равностойна на вашата". Не се разбра защо тогава изобщо присъства.

"Имаме толкова много общи неща, че е грехота да не ги свършим", обърна се той към десните, които го гледаха смутени. Борисов даже поласка опонентите си - звучеше сериозен - че стават за членове на бъдещо правителство. "Защо да не е финансов министър Асен Василев? Денков, Панев - прекрасен Министерски съвет! Взаимен контрол!", говореше той. И почти веднага след това жегна Атанас Атанасов, като го обвини в "коварство и тенденциозност", защото по време на разговора повдигна въпроса за евентуална доставка на снаряди за Украйна.

"Преспете още веднъж, помислете. С подкрепата на либерали, на ЕНП, за месеци ще изведем България на коренно различно ниво. Това е моят апел към вас", добави Борисов. След това ги предупреди, че ако това не се случи, "ще проиграем голям шанс" и ще им се наложи да водят същия разговор след нови предсрочни избори.

 

ВЪЗМУЩЕНИЕ ОТ ДВУЛИЧИЕТО

Привидно приятелското държане на герберския водач дойде в повече на Кирил Петков. Той първо му напомни, че десните партии вече са взели политическо решение да не подкрепят правителство с мандата на ГЕРБ-СДС. А след това изтъкна, че за да се получи каквото и да било между двете коалиции, първо трябва да си имат доверие. А такова няма, след като герберите отказаха да почетат "джентълменското споразумение" с ПП-ДБ - формацията на Борисов получава председател на парламента в лицето на Росен Желязков, а десницата - шефското място в парламентарната правна комисия.

"Очаквахме втората част на тази сделка и днес тя не дойде. Ние бяхме потресени! Как може да си имаме доверие? Думите са хубаво нещо, въпросът е в делата!", възмутено настояваше Петков.

Борисов директно му обеща, че "ангажиментът ще бъде спазен". Макар че часове по-рано водачът на депутатите му Десислава Атанасова говореше, че ако ГЕРБ-СДС не получи подкрепа за правителството си, няма да изпълни своята част от договорката.

 

ЗАУЧЕНИ ФРАЗИ

Това беше и единственият реален резултат от преговорите. Като цяло, разговорът не удовлетвори и двете страни – герберите негодуваха, че не получават парламентарната подкрепа, която искат, а десните не харесаха особено отговорите на въпросите, които задаваха на Габриел.

Видя се, че еврокомисарят е неподготвена по много от темите, които бяха засегнати —  помощта на България за Киев, правосъдната реформа и приемането на бюджета. Тя отговаряше често с помощта на депутатите от ГЕРБ-СДС, които я придружаваха - Десислава Атанасова, Томислав Дончев, Делян Добрев и Теменужка Петкова. В един момент тя съвсем се отказа да участва в разговора. В края на срещата Габриел плахо попита дали все пак ПП-ДБ няма да подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС. Десните обаче дадоха да се разбере, че това е невъзможно.

Атанас Атанасов поиска от Габриел да обясни как ще действа по отношение на гласуваното в предното Народно събрание решение страната ни да изпрати оръжия на Киев. Габриел прибегна до заучени фрази - че е нужна "пълна солидарност с украинския народ", както и че България трябва да участва в общите позиции на ЕС. Така отвърна и на исканията на Атанасов да обясни какви промени да се направят в законите за спецслужбите. "Първо трябва да прочета законопроектите. Аз обичам да чета”, каза тя.

Христо Иванов пък заговори за детайлите около правосъдната реформа, която Габриел обяви, че ще си постави за цел. Тя му отговори най-общо, че "темата за правосъдието е изключително важна", както и че усилията да се промени Конституцията трябва да продължат. Накрая, след като видя, че отговорът й не удовлетворява питащия, прибегна до комплименти. "Вие сте фин познавач на съдебната реформа", похвали тя Христо Иванов.

Томислав Дончев от ГЕРБ-СДС напразно се опита да изкара Мария Габриел от ситуацията, като заяви, че това са политически разговори, а не парламентарен контрол. Включи се и съпартиецът му Делян Добрев, който не скри гнева си към десните. "Очевидно  вие няма да участвате в кабинет, а в парламента, в гласуването на различни закони. Дано не се стигне до избори, резултатите ще са същите", каза той. 

Асен Василев настоя да разбере каква финансова политика ще води евентуално правителство на Габриел. Така отприщи гнева на бившия герберски министър на енергетиката Теменужка Петкова. Тя му се скара, че България била давана за пример при правителствата на Борисов, а сега било обратното, за което обвини самия Василев.

 

РАЗГОВОРИТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ

В кулоарите на парламента Бойко Борисов продължи с дългите си изявления. Той съобщи, че от утре започват срещи с останалите партии "за съвместно управление, за кратък хоризонт от време, за приемане на бюджет, план за възстановяване, да тръгнат еврофондовете".

На въпрос колко време все пак е отредено на следващото правителство, лидерът на ГЕРБ заяви лаконично, че "не е необходимо да се изкара пълен мандат" ."Най-малкият срок е да се приеме и бюджетът за догодина. Минимумът трябва да е година, година и половина“, каза Борисов.

След това Борисов в кулоарите поднесе китка от обичайните му лакардии - "Аз с Висшия съдебен съвет съм готов ето сега, няма да мръдна от тук, готов съм да докарате детектор - ако едно име познавам от Висшия съдебен съвет, и кажа "А, този го знам", може да ме обвините във всичко. Изведнъж излиза, че Гешев ме е спасил от ареста ли? Ми да съм стоял още два дена, ще вляза, ако искате, да постоя още два", каза Борисов

Още по темата