Медия без
политическа реклама

Асен Василев: Не очаквах да хвърлят държавата под автобуса

Финансовият министър вярва, че ще се намери мнозинство за актуализация на бюджета

12 Юни 2022Обновена
БГНЕС

"Винаги е имало проблеми в коалицията, но не очаквах да хвърлят държавата под автобуса". Така вицепремиерът Асен Василев коментира решението на Слави Трифонов да изтегли министрите на "Има такъв народ" от коалиционния кабинет. Министърът на финансите даде интервю пред bTV само час след като лидерът на ИТН говори по "Дарик". 

Василев очерта неотложните задачи пред управлението на страната: "В момента имаме актуализация на бюджета, където са антикризисните мерки и увеличението на пенсиите. Трябва да бъдат приети мерките, за да може постоянно да се запазят ниски цените на електроенергията за бизнеса, КПКОНПИ да заработи, а до края на годината имаме 22 закона, които трябва да бъдат приети, за да получим втория транш от средствата по Плана за възстановяване".

По думите му проблемът с ИТН идвал от политическото ръководство, въпреки че с част от колегите в изпълнителната власт са работили "спокойно и нормално". Като добри партньори той посочи министъра на спорта, както и министъра на енергетиката Александър Николов, който заяви, че утре ще напусне поста си "от лоялност". Ден по-рано Николов и заместникът му Пламен Данаилов се скараха заради продължаването на договора с "Газпром", предложено от ИТН.

Съдбата на изтичащия в края на годината договор с "Газпром" за доставка на газ доведе до разкол между енергийния министър Александър Николов и заместника му на поста Пламен Данаилов.

"В законодателната дейност почти всичко ставаше много трудно и доколкото знам, колегите в парламента имаха доста проблеми", посочи Асен Василев. Той описа отношенията си със Слави Трифонов като "несъществуващи в момента". "Може би седмица преди за втори път да кандидатират г-н Каримански за БНБ, връзката прекъсна“, отговори вицепремиерът на въпрос кога се е случил разривът между коалиционните партньори.

"Как нямаме проблеми с БСП, с "Демократична България? Всяка седмица сме в парламента." Така Василев отговори на обвиненията на Трифонов в интервюто му от същия ден, че партньорите им от ПП са некомуникативни. "Дали ние трябва да управляваме или не, трябва да кажат избирателите, а не г-н Трифонов. В момента трябва да го кажат депутатите, а пак не г-н Трифонов", категоричен бе той. 

Няма да искаме вот на доверие в парламента, заяви Асен Василев. Номинации за нови министри ще има едва когато видим, че има мнозинство за ново правителство. 

По-рано днес Михаил Камбарев и други лидери на ПП коментираха, че търсят 12 депутати, подкрепящи политиката на правителството, така че да запазят парламентарното мнозинство.

Партия "Продължаваме промяната" е готова за нови избори, но ще направи всичко възможно да не се стига дотам. Това заяви началникът на кабинета Лена Бориславова.   Тя и зам. председателят на парламента Мирослав Иванов откриха офис на партията в Ямбол.

Вицепремиерът и финансов министър все пак вярва, че актуализацията на бюджета ще мине през парламента. "Миналата година по същия начин намерихме подкрепа за актуализиране на бюджета, вярвам, че и сега има достатъчно отговорни депутати", каза Василев. По силно критикуваното намерение държавата да увеличи с 3 млрд. лв. допълнително дълга той посочи, че това не е свързано с актуализацията на бюджета от 1 юли и може да бъде отложено за догодина, когато страната ни трябва да погаси стари задължения.

Василев коментира и новия закон за КПКОНПИ и предложението на "Продължаваме промяната" комисията да бъде оглавена от Бойко Рашков. "Никой не успя да го отклони от борбата с корупцията. В момента се води сериозна борба с мафията . Има фирми и потоци от пари, които в последните 10-15 години сериозно са ги захранвали, дълбоко окапани в администрацията. Под всякаква форма се опитват да подкопаят управлението на страната", каза министърът и даде пример с премахната частна лаборатория за фитосанитарен контрол на ГКПП "Капитан Андреево". 

По думите му е била създадена "частна граница" на Капитан Андреево - лабораторията е разпломбирала и проверявала камионите без Агенция "Митници". В резултат на затварянето на частната лаборатория вече всеки ден в държавата влизат по 100 хил. лв. от такси. "Извършва се и истински контрол - над 60 тира са спрени, защото продукцията е била с пестициди над нормата, докато преди подобно нещо почти не се е случвало", посочи Василев.

Още по темата