Медия без
политическа реклама

Цацаров се оплаква от забавено дело срещу депутат

Главният прокурор даде на инспектората шефа на съдийския съюз

09 Ноем. 2018Обновена
Илияна Кирилова

Главният прокурор Сотир Цацаров е подал сигнал до Инспектората към Висшия съдебен съвет за забавени мотиви по делото срещу депутата от БСП Светла Бъчварова-Пиралкова, съобщиха от държавното обвинение. Без да бъдат обявени мотивите, делото не може да се придвижи нагоре по инстанциите. Интересна подробност е, че докладчикът, когото Цацаров дава на инспектората, е шефът на Съюза на съдиите в България Атанас Атанасов. Тази организация често има становища, които не се харесват на главния прокурор и на мнозинството във Висшия съдебен съвет.

В края на юни Пиралкова бе оправдана по обвинението, че като шеф на Селскостопанската академия е сключила неизгодна сделка за съвместно ползване на земя, от която учебното заведение е загубило над 1.3 млн. лв. Става дума за над 9 хил. дка в селата Стражица и Карвуна. Договорът за съвместно ползване е сключен с компанията на Гриша Ганчев "Литекс Комерс" през 2009 г. и десетгодишен. Според договорката фирмата е трябвало да плаща по 17 500 лв. годишно, което прави по 1,80 лв. на месец. Според държавното обвинение цената е силно занижена, тъй като по същото време арендата в този район е била между 70 лв. и 80 лв.

Пиралкова бе обвинена през 2016 г. При първото внасяне на делото съдът го върна. Прокуратурата внесе нов обвинителен акт и процесът започна. В крайна сметка Пиралкова бе призната за невинна. Това се случи през юни. Прокуратурата обжалва, но тъй като все още няма мотиви, делото не може да тръгне на втора инстанция. До настоящия момент, в нарушение на НПК, мотивите към присъдата на първоинстанционния съд не са изготвени”, пише в сигнала на Цацаров. Според Наказателно-процесуалния кодекс максималният срок за изготвяне на мотивите е два месеца.

От Софийския градския съд отговориха, че материалите по делото са 150 тома и мотивите са в процес на изготвяне. За забавянето казват, че делото е сложно и в мотивите си съдията обсъжда много повече доказателства, отколкото прокурорът по време на разследването. В същото време, от СГС подчертават, че досъдебното производство е продължило 4 години, което е 8 пъти повече от допустимото, тъй като според НПК срокът за приключването му е двумесечен, като може да бъде удължен само до 4 месеца.

 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?