Първа българска победа в квалификациите за "Ролан Гарос"

22 Септ. 2020Обновена

Елица Костова извоюва първата българска победа в квалификациите за закъснялото издание на Откритото първенство на Франция по тенис - "Ролан Гарос" в Париж. Четвъртата ракета на страната ни (№212 в света) преодоля I кръг на пресявките с успех в три сета срещу Габриела Се (Браз, №232) - 7:5, 3:6, 6:2 за 2:45 ч.

В първата част Костова изоставаше с 0:4, но успя да върне и двата пробива и спечели 7 от следващите 8 гейма. В решаващия сет 30-годишната хасковлийка нанесе ранен удар с брейк в четвъртия гейм и затвърждаване за 4:1, след което затвори мача с нов пробив в осмия гейм.

Във II кръг на пресявките Елица ще срещне поставената под №16 в предварителната схема Моника Никулеску (Рум), която елиминира Чихиро Мурамацу (Яп) с 6:2, 7:5. За влизане в основната схема са необходими общо три победи.

По-рано днес още в I кръг на квалификациите отпадна третата ни ракета Изабелла Шиникова (№201 в ранглистата). 28-годишната софиянка отстъпи 1:6, 6:3, 0:6 пред втората поставена Марта Костюк (Укр). Въпреки че се игра в пълния формат от три сета, срещата продължи едва 70 минути.

В пресявките за "Ролан Гарос" участва и настоящата първа ракета на България Виктория Томова (№133 в света), която ще изиграе първия си мач утре срещу Река Лука Яни (Унг).

Гарантирано участие в основната схема на третия и последен за 2020 г. турнир от Големия шлем имат световният №19 при мъжете Григор Димитров и №157 при жените Цветана Пиронкова. Дългогодишната ни първа ракета при дамите получи "уайлд кард" от организаторите след сензационното си представяне на US Open в началото на месеца, когато достигна 1/4-финал в Ню Йорк след 3-годишно отсъствие от тура заради майчинство.

Жребият за основната схема в Париж ще бъде изтеглен в четвъртък (24 септември), а същинската надпревара се открива в неделя (27 септември).