Милена Тодорова остана на 5 т. от финал в Токио 2020

Стрелкинята с квота за още една дисциплина е последната ни участничка на параолимиадата

30 Авг. 2021
архив

Последната българска представителка на параолимпийските игри в Токио 2020 - стрелкинята Милена Тодорова, не успя да се класира за финала в първата от двете дисциплини, за които има квота. 47-годишната състезателка от Добрич зае 15-о място в квалификацията на смесената надпревара от 10 м с въздушна пушка от изправено положение в клас SH2 (спортисти с тежки увреждания на ръцете).

В шестте серии Тодорова събра 626,5 т. и остана на по-малко от 5 точки от Топ 8. С най-добър резултат в пресявките се отличи италианецът Андреа Ливерани, поставил нов параолимпийски рекорд от 635,3 т., а на последната осма позиция, даваща право на участие във финала, се нареди Танги дьо ла Форест (Фр) с 631,4 т.

Постижението на българката ѝ отреди първо място сред представителките на нежния пол в състезанието. От участвалите общо 28 състезатели жените бяха седем, като останалите шест се класираха 17-а, 20-а, 21-ва, 22-ра, 26-а и 27-а.

Милена Тодорова ще сложи край на българското участие в Токио 2020 в сряда (1 септември) в смесеното състезание от 10 м с въздушна пушка от легнало положение в клас SH2. Квалификацията започва в 5:30 ч. наше време.

Двама от другите ни трима параолимпийци в японската столица спечелиха сребърни медали в леката атлетика. Ружди Ружди стана вицешампион в тласкането на гюле в инвалидни колички (клас F55 - за хора, неподвижни от кръста надолу), а Християн Стоянов се класира втори в бягането на 1500 м в клас Т46 (за хора с увреждания на горните крайници).

Фатме Исмаил пък се нареди 8-а в хвърлянето на копие в клас F13 (за хора с увредено зрение).