Единствената ни атлетка на световното завърши 15-а в маратона

Милица Мирчева остави зад себе си общо 25 от стартиралите участнички

18 Юли 2022
27-годишната бивша световна шампионка за девойки Готитом Гебресласе пресича победно финала на женския маратон в Юджийн

Единственият български участник на световното първенство по лека атлетика  Юджийн (САЩ) - Милица Мирчева, финишира 15-а в женския маратон, като остана на по-малко от минута от собствения си национален рекорд. 28-годишната състезателка от Добрич завърши за 2:30:20 ч., а рекордът, който постави съвсем наскоро - през май, на варатона в Копенхаген е 2:29.23 ч.

Мирчева остана на 12 минути след шампионката Готитом Гебресласе. Етиопката пробяга класическите 42,195 км за 2:18.11 ч., което е и нов рекорд на световните първенства. След Гебресласе челната тройка допълниха кенийката Джудит Корир (2:18.20, личен рекорд) и родената в Кения, но състезаваща се за Израел, Лона Салпетер (2:20.18 ч.).

На старт по улиците на Юджийн застанаха общо 40 лекоатлетки, като 10 от тях не завършиха. Ако Мирчева бе повторила рекордното си бягане, щеше да е с едно място по-напред - 14-а.