Медия без
политическа реклама

Войната САЩ-Китай не е търговска, а технологична

Китайските хайтек компании са ключови участници в новия конфликт

EПА/БГНЕС
Щандът на Huawei на изложението CeBIT в Хановер през юни т.г.

САЩ са в състояние на ескалираща технологична студена война с Китай. Ключовото в нея не са митата и търговията, както президентът Доналд Тръмп често повтаря. Става дума за използването на технологии от страна на Китай, за да краде технологии, както и за самата кражба на технологии.

Тази студена война вече взе жертви и в правителството на САЩ, и в частния сектор - сред тях е хакването от страна на Пекин на компютърната система на Службата за мениджмънт на персонала, за да бъдат откраднати заявленията за достъп до класифицирана информация на правителствените служители, и неотдавнашният пробив в резервационната система на хотелска верига "Мариот". Множество технологични проекти и данни също са откраднати, както става ясно от няколко съдебни решения и новата "Китайска инициатива" на Министерство на правосъдието.

 

Залозите са високи

 

Преди дни високопоставен служител на ФБР обяви пред сенатската комисия по правосъдие, че китайската "икономическа агресия, включително и безмилостните кражби на американски продукти, цели да я постави в позицията на световна суперсила".

Китайската технологична компания Huawei е ключов участник в тази студена война. От 2012 г. САЩ публично я обявиха за заплаха за националната си сигурност заради рисковете от присъствието на неин хардуер в американските телекомуникационни мрежи и опасенията, че китайското правителство ще го използва като шпионска платформа. Напоследък и други страни започнаха да изпитват същите тревоги - Австралия, Нова Зеландия, Япония, Великобритания и вероятно Канада, която неотдавна арестува главния финансов директор на Huawei по искане на САЩ - заради нарушения на санкциите срещу Иран.

Huawei инвестира масирано в следващото поколение безжична технология 5G, където надпреварата за надмощие чувствително увеличава залозите и трябва да засяга всички ни поне по три причини.

Първо -  5G значително ще увеличи скоростта на безжичната комуникация и например ще позволи на потребителя

 

да сваля филм за няколко секунди.

 

Можем да си представим как безжични устройства доставят съдържание до домашните телевизори без кабелна връзка. Ще има повече мобилни данни, които ще се движат значително по-бързо по 5G мрежите. Който контролира тези мрежи чрез хардуера или софтуера, ще контролира достъпа до информация и ще може да краде огромни количества информация изключително бързо.

Освен това 5G мрежите обещават да са много по-надеждни. Първите поколения мобилни технологии бяха насочени предимно върху свързването на хора, а 5G е особено подходящо за свързване на неща и устройства чрез приложения. Контролът върху 5G мрежите следователно може да подпомага не само шпионирането, но и саботажи. Шефът на австралийската военна агенция за киберсигурност неотдавна отбеляза, че 5G значително повишава риска от срив в стратегически инфраструктури чрез кибератака.

Изборът на компании, предлагащи конкуриращи се 5G стандарти, ще повлияе и на определението за това кой най-добре ще приложи технологиите, а това ще означава по-добра икономическа позиция и в киберсигурността - тоест повече шансове за развитие на икономиката, за защита на тайните й и за задигането на разработките на конкуренцията.

Huawei съвсем не е единствената китайска компания в технологичната студена война. ZTE също бе посочена през 2012 г. за заплаха за националната сигурност на САЩ и оттогава компанията участва в множество неприятелски акции срещу САЩ. Има и още няколко по-малки производители на оригинално оборудване в Китай като Oppo и Xiaomi. Те продават големи количества устройства и имат амбицията да се разрастват в Европа и другаде по света. САЩ

 

трябва да внимават и с тях

 

Създадената миналия месец смесена комисия САЩ-Китай за контрол върху икономиката и сигурността докладва пред Конгреса на САЩ, че китайското правителство може "да принуди китайски доставчици или производители да модифицират продукцията си така, че тя да действа под очакванията или да не работи, да съдейства на държавния или корпоративен шпионаж или по друг начин да застраши електронни устройства или оборудване на 5 G мрежи". 

Тази технологична студена война може да не свърши скоро, но е от жизнено значение за националната сигурност на САЩ да не се отстъпва. Жизненоважно е и САЩ да победят в битката за 5G. За да се случи това, се нуждаем не само от адекватна икономическа и технологична политика, но и от най-доброто управление, дипломация, разузнаване и прилагане на закона.

----------

Майкъл Морел е бивш зам.-директор и два пъти и.д. директор на ЦРУ. Дейвид Крис е бивш помощник-министър на правосъдието по националната сигурност и съосновател на консултантската компания Culper Partners.

Ключови думи:

САЩ, Китай, 5G, Huawei

Още по темата