Медия без
политическа реклама

Шоумени детронираха политиците в Украйна

Поне 70% ще са новите лица в парламента, което крие рискове, но и възможност за провеждането на истински реформи

ЕПА/БГНЕС
Украинският президент Володимир Зеленски (вляво) и 35-годишният ръководител на предизборната кампания Дмитрий Разумков (в центъра).

Категоричната победа на сравнително новата партия на украинския президент Володимир Зеленски "Слуга на народа" на предсрочните парламентарни избори беше очаквана и има потенциала да донесе истинска политическа промяна в страната. Това ще е първата формация, която ще може да управлява самостоятелно Върховната рада, след кървавия Майдан през 2014 г. и последвалата война в Донбас. Влизането в Радата и на новосъздадената партия "Глас" на музиканта Святослав Вакарчук може да доведе до нов политически съюз, с помощта на който да се прокарат бързо и ефективно нужни промени в конституцията. Както и да се премахне депутатският имунитет, да се създаде правителство от икономисти и да започне реална съдебна реформа и борба с олигарсите - все неща, което тези две формации обещаха. Певецът на рок бандата "Океан Елзи" Святослав Вакарчук и лидер на "Глас" от своя страна постави условия за участието си в бъдещи коалиции във Върховната рада. Като "червени линии", от които не би отстъпил, той посочи Украйна да се движи към Европа, ЕС и НАТО, законът да е равен за всички и икономика без олигарси.

Втора политическа сила в парламента стана проруската "Опозиционна платформа" с 43 мандата, която победи в източните Донецка и Луганска област. Съдбата на партията на бившия президент Петро Порошенко - "Европейска солидарност", и "Баткившчина" ("Отечество") на бившия премиер Юлия Тимошенко, които все пак успяха да влязат в парламента, показва нерадостната съдба на едни от спечелилите битката за Майдана преди пет години. Формацията на Тимошенко е трета сила с 8.18%, а  тази на Порошенко е четвърта с 8.13%.

 

Те залязват и най-вероятно ще последват пътя на популисти

 

като Олег Ляшко и редица националистически формации като "Свобода" и "Десният сектор", които допреди няколко години се смятаха за фактори в местния политически живот. Ляшко не успя да влезе в парламента, а крайнодесните паднаха под 1%. И ще разчитат да попадат в новинарските емисии благодарение на някоя радикална проява по улиците или поредното факелно шествие. Дори такива "героини" като Надежда Савченко, която беше осъдена в Русия за убийството на трима руски журналисти и после разменена за пленени руснаци, които воюваха в Донбас на страната на проруските ДНР и ЛНР, не успяха да попаднат в парламента. Савченко получи едва шест гласа в един от избирателните райони в Донецка област, а сестра й взе с 300 отгоре. Затова пък Украйна се сдоби с първия си чернокож депутат - състезателя по борба Жан Беленюк от "Слуга на народа", който по време на Олимпийските игри в Рио де Жанейро взе сребро през 2016 г.

Тези избори едва ли ще допринесат за настъпването на мир в разбунтувалите се източни региони, но определено показват, че хората са уморени от войната и искат край на конфликта. 

Избран триумфално на президентския пост през април,

 

бившият комик Володимир Зеленски завърши брилянтно второ действие

 

от завоюването си на властта, отбелязва в. "Монд". Контролът върху парламента е задължителен етап в дълбокото преустройство на страната, което той обеща на избирателите. Победата на Зеленски показа, че големи части от населението продължават да са крайно недоволни от досегашната политика. И след петгодишния мандат на Порошенко Украйна все още си остава сред най-бедните страни в Европа. В страната почти липсват инвестиции. Съдът не е независим. Корупцията и шуробаджанащината не са премахнати, скандалите продължават да разтърсват обществото.

Именно заради това много хора решиха за втори път през последните няколко месеца да заложат на кардинално нови лица и техните формации. Избирателите не вярват на старите политици и тъкмо поради това почти половината гласуваха за нови партии, а по този начин – и за радикален нов старт. Старите политически сили и техните партии бяха наказани. Почти всички кандидати от листата на „Слуга на народа", които влизат в парламента, са неизвестни хора. Това е слабото им място, доколкото нямат никакъв политически опит. Но явно избирателите смятат тъкмо този факт за предимство. От това спечели и формацията на певеца Святослав Вакарчук и лидер на "Глас". Като цяло

 

около 70% от депутатите в новия парламент ще са нови

 

Най-голямо поражение на тези избори претърпяха представителите на старата политическа класа. Това по-малко се отнася и до проруската „Опозиционна платформа – За живот" на олигарха Виктор Медведчук, който малко преди изборите демонстративно беше на посещение при руския президент Путин. Преди войната в Донбас обаче тази проруска партия беше значително по-силна. Новите ѝ резултати на  парламентарните избори ясно показват, че агресивната политика на Путин към Украйна сериозно отслабва проруския лагер. Поражение претърпяха най-вече Юлия Тимошенко и нейната партия „Отечество", както и партията „Европейска солидарност" на бившия президент Петро Порошенко. Това поражение е особено горчиво за Порошенко, който възнамеряваше да оглави силна опозиционна фракция.

Сега за президента Зеленски настъпва периодът на истинските изпитания. В сътрудничество с парламента

 

президентът трябва бързо да демонстрира видими политически успехи

 

Той трябва да потърси пътища за решаването на конфликта с Русия и със сепаратистите в Донбас и да предприеме решителни мерки срещу корупцията и шуробаджанащината, които се поддържат от супербогатите украински олигарси. Това очакват от него не само избирателите, но и европейските партньори на Украйна.

"Слуга на народа" печели от голямата популярност на Зеленски. Рецептата за успех: в партията членуват предимно млади хора без политически опит. Те не са обвързани по никакъв начин със старите партии, които са изключително недолюбвани от мнозинството украинци. Има само едно изключение - 35-годишният ръководител на предизборната кампания Дмитрий Разумков. Той е бивш политически съветник, бил е член на "Партията на регионите" на бившия президент Виктор Янукович. От една страна, Зеленски иска да реформира почти всички области, да насърчи дигитализацията и по този начин да тръгне и на битка срещу корупцията. От друга страна, той смята да се изправи срещу "наследството" на бившия президент Петро Порошенко. За тази цел Зеленски вече освободи няколко служители от времето на своя предшественик и предложи т.нар. лустрация (забраната за заемане на държавна служба от бивши служители на президента Янукович) да обхване също така Порошенко и неговия екип. В парламента вече има внесен законопроект по този въпрос. Наказателното преследване също изглежда възможна стъпка, особено след като партията "Слуга на народа" предложи отмяна на имунитета на депутатите.

Мнозинството украинци със сигурност одобряват тази идея. Партията на Зеленски също така иска да ограничи влиянието на олигарсите върху политиката. Не е ясно дали това се отнася и за Игор Коломойски, с когото Зеленски официално бе свързан преди изборите. Критиците го обвиняват в политически съюз с бизнесмена, който и двамата отричат. Факт е, че началникът на кабинета на президента е бивш адвокат на Коломойски, а водач на избирателната листа на "Слуга на народа" е генералният директор на телевизия, която е собственост на олигарха и подкрепя Зеленски. Затова неговите дела и действия ще покажат дали ще настъпи така бленуваната от много украинци промяна, или пак ще се завърти старата история - нови лица и обещания, а печелят пак олигарсите.

Още по темата