Медия без
политическа реклама

Когато БСП се прави на ГЕРБ...

Без опозиция и без реален законодателен дебат мнозинството в парламента безпрепятствено ще си прави каквото е решило

22 Февр. 2019ТАНЯ ПЕТКОВА
Фейсбук на Цветан Цветанов
Колкото и да твърди, че този парламент е „изчерпан“, че вече е „назрял“ момент за предсрочни избори, с отсъствието си  левицата улеснява управлението.

БСП взе „тежкото политическо решение“ (според Корнелия Нинова) и за втори път напусна парламента в рамките на 2 години. И какво от това? На ГЕРБ дори им идва дюшеш! 

Засега депутатите от левицата твърдят, че ще останат извън сградата на Народното събрание до ревизия на взетото решение от партийния пленум в неделя. Тогава лидерът Корнелия Нинова предложи, а след няколкочасови дебати бе подкрепена, но не без възражения, и депутатите от левицата излязоха от парламента като крайна мярка срещу гласуваните от управляващите промени в Изборния кодекс.

За да се върнат в пленарната зала, Нинова постави няколко условия на ГЕРБ – избор на нов състав на ЦИК, отмяна на „позорните“ гласувания от миналата седмица и връщането на преференцията в досегашния й вид, промяна и на текстовете, свързани с доминирането на управляващите в изборните комисии, както и започването на нов дебат по въвеждането на машинно гласуване навсякъде, не само в определени секции. БСП настояват и за връщане на предишния режим всеки да може да си търси правата с касационна жалба.

 

ГЕРБ практически изпълни две от исканията на социалистите –

 

внесе законопроект за отмяна на поправката, която обезсмисляше преференциалния вот, както и задейства процедура по избор на нова ЦИК, чийто мандат изтича в края на март. За останалите условия управляващите отказват изобщо да бъдат обсъждани, както и да правят каквито и да е отстъпки. Те започнаха да „тупат топката“, като отложиха обсъждането на проблема с преференциите до евентуалното вето  на президента, за което крайният срок е началото на март.   

Два дни по-късно Нинова потвърди, че БСП няма да се върне в парламента дори и при президентско вето. Все пак остави вратичка, че въпросът предстои да бъде обсъден в парламентарната група. Ако и тогава БСП не ревизира позицията си, ГЕРБ ще триумфират, че са се вслушали в президента, ще се съгласят с ветото и ще си приемат поправките на поправките. Не е лъжа, че те сами се окарикатуриха като абсолютни лаици в законодателния процес - след 10-годишен парламентарен стаж. Но парламентът е затова - опозицията да напомня всеки ден слабите места и издънките на властта. 

 Колкото и да твърди, че този парламент е „изчерпан“, че вече е „назрял“ момент за предсрочни избори,

 

с отсъствието си левицата улеснява управлението.

 

Защото без опозиция, без реален законодателен дебат, а такъв в последните няколко дни не се случва, мнозинството  безпрепятствено си прави каквото е решило. Елена Йончева, която отиде за малко в сряда в парламента, за да си прегледа пощата, също оправда липсата на социалистите с аргумента, че „няма политически субект, на който БСП да е опозиция“, както и че „няма политическа партия ГЕРБ, а групировка с един главатар и един вожд“. Т.е. след две години съвместен живот в 44-тото Народно събрание БСП внезапно прогледна и отказва вече да диша един въздух с тази групировка.

БСП не се включи в гласувания протокол за подкрепа на България за присъединяването на Северна Македония към НАТО, както и в дебата по президентското вето върху Закона за личните данни. Преди да вземат решението да напуснат парламента, социалистите имаха намерение да го подкрепят и да се „получи смислен дебат“ по въпроса с цензурата, който законът налага на журналистите. Дебатът така и не се случи.   

 

Но защо БСП се прави на ГЕРБ от 2013 г.?

 

Тогава, когато ГЕРБ загуби изборите, поседя малко в парламента и обидено напусна. Доколкото имаше парламентарни прения, те бяха между Цветан Цветанов и Делян Пеевски.  На 22 май 2013 г. изборът на временна парламентарна правна комисия предизвика неочакван скандал между двамата. 

 "Г-н Цветанов, как ще говорите за комисии? Имате ли срам да говорите? Първо ще дадете обяснение за СРС-ата и подслушванията! Вие уведомихте ли комисиите за това? Имайте срам, имайте срам!”, избухна Пеевски.  

Цветанов му отвърна, че за незаконните подслушвания нищо не е доказано. Гледал в YouTube видео от предизборната кампания на Пеевски, в което той пита избирателите: Страхува ли ви ГЕРБ? „Мога да ви кажа, че ние не се страхуваме от вас, защото ние сме принципни!", заяви тогава Цветанов.

След още няколко такива сблъсъка ГЕРБ реши хич да не влиза в парламента. Тези случки за малко открехнаха завесата на едни други "надпартийни" отношения по линията Борисов, Цветанов, Доган, Пеевски. Последното, което чухме тогава по този въпрос, беше, че Пеевски искал да убие Борисов, затова станал шеф на ДАНС. На ГЕРБ му беше много удобно да не влиза, за да остане тази завеса спусната. Иначе все някой от двата лагера щеше да си изпусне пак нервите в пленарната зала и публиката да чуе неща, които не бива дори да си мисли. 

Корнелия Нинова предпочита силовия подход в политиката, но не е от полза на БСП да напомня с поведението си герберските тактики. А и не се задават масови бунтове, така както се случи през 2013 г. 

Дали червеното ръководство си дава ясна сметка за това? След три месеца предстоят избори за евродепутати, които Нинова определи като „изключително важни“ и че през спечелването им минава пътят към властта. Явно БСП започна предизборната си кампания, без да е готова за евроизборите. Не е ясно какво точно иска да каже БСП на Европа, не е ясно дори какво казва на Партията на европейските социалисти, докато харесва повече Орбан, не е наясно и кого ще сложи в листата си за евродепутати. Тези неясноти ще бият все повече на очи, защото партията всъщност предпочете да се занимава със себе си.