Медия без
политическа реклама

Кино по време на коронавирус

Колко засегнато е седмото изкуство от пандемията?

Даниъл Крейг със своя последен, пети филм като Агент 007 видя зор с глобалната зараза.

"Гледали сме в холивудските продукции. Поне 10 филма има, в които някой е произвел вирус и го е изпуснал. Надали ще научим някога кой гад го е свършил това. Сега гледаме последствията. В милиарди и трилиони ще са загубите", така в типичния си фриволен стил българският премиер Бойко Борисов коментира връзката между текущия апокалипсис COVID-19 и "фабриката за мечти". 

Как коронавирусът се отразява на Холивуд и на любителите на седмото изкуство? Пандемията бе обявена преди два дни от СЗО и вече са факт първите сътресения, отменени премиери, финансови загуби и административни усложнения.

 

Премиерата може да почака
Първото разочарование, което продуценти и фенове изпитаха, беше свързано с новия, 25-и филм за Джеймс Бонд. Безстрашният шпионин на Нейно Величество видимо се уплаши от коронавируса. Затова, след като рекламната кампания на "Смъртта може да почака" (No Time to Die) беше напълно завършена, а трейлърът и заглавната песен към филма (в изпълнение на младата звезда Били Айлиш) бяха разпространени, създателите му дадоха на заден. Вместо на 3 април той ще се прожектира по кината по света и у нас едва в края на ноември. Това решение бе взето още в първия пик на болестта в Ухан и е продиктувано от желанието на студиата Eon, MGM и Universal да спечелят максимума от китайския пазар. Със своите 70 000 киноекрана Поднебесната империя е апетитна хапка за големите холивудски продуценти.

С ескалацията на карантинните мерки по цял свят през тази седмица обаче последваха и други отлагания. "Мулан" на "Дисни", чиято премиера бе предвидена за 29 март и първоначално бе отложена само в Китай, няма да излезе на екран. Също и "Бързи и яростни 9", чиято премиера бе чак в края на май - но продуцентите от "Юнивърсъл" прецениха, че бедствието може да се проточи и по-добре ще е тя да е през април догодина. 

С обичайния блясък премина световната премиера на хоръра "Нито звук 2", но и неговата дистрибуция бе спряна ден по-късно. С трагични отзиви от специалистите по кината в САЩ тръгна "Ловът" - филм, който миналата есен бе спрян заради критики на Тръмп в Туитър. И Вин Дизел с "Блъдшот" се осмели да излезе срещу коронавируса (също и у нас). Но скоро след това кината хлопнаха кепенци окончателно. 

От заразата пострада и "Бащата" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, спечелил голямата награда "Кристален глобус" в Карлови Вари през юли 2019 г. И без това закъснялата му среща с българската публика трябваше да се състои на "София филм фест" през март, след което да тръгне на 3 април по кината в цялата страна. Заради коронавируса обаче "Бащата" бе отложен за наесен. 

 

Сбогом, фестивал
Забраните да се събират много хора на едно място, което е неизбежно за фестивалите, доведоха до отмяната на редица прояви по света и у нас. Първа жертва падна документалният фестивал в Солун (5-15 март), пропаднал след първите случаи на коронавирус в южната ни съседка.

От спирането на американския фест South by Southwest (SXSW) в Остин, Тексас, пострада и... българското кино. "Котка в стената" очакваше срещата си с американската публика именно на този фестивал. Все пак Брекзит комедията на Весела Казакова и Мина Милева може да се види поне в нашите кина... когато работят.

Най-тъжната вест за родните киномани е отлагането на "София филм фест". Несъмнено най-голямото киносъбитие у нас, той трябваше да се открие за 24-та поредна година на 12 март. Първите случаи на коронавирус в България дойдоха, след като вече бяха започнали предварителните му паралелни програми в Дома на киното. Поканени бяха гости от цял свят, планирани бяха прожекции на над 200 филма, сред които българската премиера на тазгодишния "Оскаров" фаворит "Паразит", продаваха се билети... Организаторите от "Арт фест" обещават, че отмяната не е окончателна и фестивалът ще се състои в по-безвирусни дни - евентуално през юни. В мрежата се появи забавен постапокалиптичен клип на "София филм фест", режисиран от Драго Шолев. 

Спрян е и основаният от Робърт де Ниро фестивал "Трайбека" в Ню Йорк (15-26 април), като нови дати не са обявени.

При това положение под въпрос е и Кан, чието 72-ро издание предстои от 12 до 23 май. В града вече бе диагностициран първият случай на коронавирус. Шефът на фестивала Пиер Лескюр заяви пред в. "Фигаро", че се надява епидемията да премине пика си през март и април да дойде с добри новини, което ще позволи провеждането му. Ако положението във Франция и света обаче се влоши, той ще бъде отменен. Провалянето на фестивала ще донесе загуби от над 30 милиона евро. 
 

Празни кина
Българският културен министър Боил Банов "блесна" с идея да затвори киносалоните, театрите и концертните зали у нас още при първите случаи в България. До този момент това бе направено само в страни с хиляди болни и многобройни смъртни случаи като Китай, Италия, Иран и Корея. Дори решението за всеобща карантина на Ботуша бе взето едва същия ден (осми март), когато блокада обяви и Банов, позовавайки се на двусмислено формулираната заповед от Министерството на здравеопазването. 

Неизненадващо с решението му се съобразиха главно държавните и общински културни институти (след столичните кина това са филмотечното "Одеон" и "Люмиер" в НДК), а частните отказаха да затворят. В кратко затишие властите предложиха ново решение за културния живот - театрите и киносалоните могат да продължат работата си, като продават билети през място и осигурят дезинфекция на залите между прожекциите; но само два дни по-късно извънредното положение, прието от парламента, сложи край на възможностите за развлечения навън.

Междувременно с обявяването на пандемия от СЗО нови и нови страни затварят киносалоните си. Сред първите бяха Чехия, Полша, Ливан и части от Индия; вече са много повече.


Сметки без кръчмар

Буквално допреди ден кинобизнесът не изразяваше особени тревоги, може би защото случаите на коронавирус в САЩ бяха сравнително малко за гигантските размери на страната, а ситуацията не бе разклатила сериозно приходите му от билети. Обявената глобална пандемия обаче би довела до икономически сътресения във всички сфери и киното ще е най-малката грижа. Последиците вече са видими в Италия. 

На Холивуд по план предстояха големи премиери като "Черната вдовица" (1 май), "Жената чудо 1984" (5 юни) и "Топ Гън: Маверик" (25 юни), от които се очакваха милиардни приходи... Никой все още не знае дали и кога те ще се състоят.

Междувременно бяха отложени и снимките на много филми и сериали. Първи бе стопиран "Мисията невъзможна 7", тъй като каскадите на Том Круз трябваше да се проведат във Венеция. Впоследствие работа спряха и други продукции, както и офисите на големите студиа в САЩ.

По случайно съвпадение в историческия музей на Сиатъл (един от най-засегнатите от коронавируса региони в САЩ) тези дни бе наредена отдавна планирана изложба, показваща масовото затваряне на киносалоните заради испанския грип от 1918 г. Впрочем по време на тази епидемия театрите на "Бродуей" остават отворени... 

Ключови думи:

кино, коронавирус, премиера

Още по темата