Медия без
политическа реклама

Ники Урумов става банкер във Варненския театър

Пиесата на Ибсен „Юн Габриел Боркман“, поставена от проф. Пламен Марков, ще е първата премиера за новата година

13 Дек. 2022
Личен архив
Героят на Ники Урумов ще жертва любовта заради измамния идеал за бизнес-империя.

Известният актьор Ники (Николай) Урумов гастролира в ролята на бившия банкер Юн Габриел Боркман в едноименната пиеса на Хенрик Ибсен в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна. Режисьор на първия спектакъл в афиша на театъра за новата 2023 г. е проф. Пламен Марков, който е и автор на превода от английски език. Премиерните представления са насрочени за 17 и 18 януари.

Редом с Ники Урумов на сцената ще бъде актрисата от Варненския театър Милена Кънева в ролята на съпругата на главния герой – Гунхил Боркман. Теодор Каракачанов ще дебютира в образа на техния син Ерхарт Боркман. Доайенът на театъра – големият актьор Михаил Мутафов, също ще участва в спектакъла като помощник-писаря Вилхелм Фолдал. Близначката на Гунхил Боркман – Ела Рентхайм, ще пресъздаде Биляна Стоева. По сценографията и костюмите на спектакъла работи Мира Каланова, а музиката ще е на композитора Калин Николов.

„Юн Габриел Боркман“ се играе за пръв път в България през 1905 г. Пиесата прави безпощадна социално-психологическа дисекция на обществото, като скандално разбулва фалшивите семейни ценности и насажданите от викторианската култура илюзии за доброто, което задължително бива „възнаградено“, издават от екипа. Ибсен, прочут като „Фройд на севера“, рисува в драматични краски отношенията между мъжа и жената, които тотално се разминават поради коренно противоположните им гледните точки и обричат любовта им на провал. Банкерът Боркман на Урумов убедено принася любовта в жертва на егото и мегаломанските си амбиции за индустриална империя, която привижда като висша цел в служба на обществото.

Това е седма постановка на творба на Ибсен на варненска сцена, припомнят от театъра. Норвежкият драматург влиза в репертоара отново след повече от половин век. Първият режисьор, който проявява интерес към него, е основателят на театъра – Стоян Бъчваров, който прави прочит на „Народен враг“ през далечния сезон 1922/23. Същата година Матей Икономов режисира „Призраци“. През следващите два театрални сезона на сцената оживяват „Пер Гюнт“ и „Хеда Габлер“. Николай Фол поставя отново „Призраци“ през сезон 1940/41 и „Нора“ през 1943/44.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?