Медия без
политическа реклама

Грешка ли бе участието на руски филм в Кан?

24 Май 2022
ЕПА/БГНЕС
Участието на Кирил Серебренников и "Жената на Чайковски" не бе прието еднозначно.

Кирил Серебренников е от малкото режисьори, влезли в основната програма на Кан в две поредни години – през 2021-а с „Петрови в грипа“ и сега с „Жената на Чайковски“. Въпреки дългогодишните си критики за режима на Путин, които доведоха до скалъпена присъда и забрана да напуска страната (както и при участието на предишния му филм „Лято“ в Кан, така и м.г. той не успя да присъства на живо), включването на руска продукция сред претендентите за „Златна палма“ предизвика сериозни критики.

Сред недоволните е президентът на Европейската филмова академия Агнешка Холанд, родена в Полша и режисирала неотдавна силната драма за Голодомора „Мистър Джоунс“. 73-годишната режисьорка отбеляза, че колкото и талантлив да е Серебренников, тя не би включила руски филми в тазгодишната програма на феста – още повече, че „Жената на Чайковски“ е съфинансиран от олигарха Роман Абрамович, санкциониран от Великобритания заради близостта си до Кремъл. „Това не означава, че искам да отменя руската култура“, каза тя пред „Вашингтон пост“. „Просто не е моментът за червени килими и празнуване на филми, създадени в Русия с руски пари“.

Мнозина не са съгласни с нея и защитават Серебренников, който има славата на дисидент и избяга от Москва в първите седмици на войната, заселвайки се в Германия. Фестивалът в Кан, който приключва в събота, отказа да приеме официална делегация от Русия, но охотно покани Серебренников, който за пръв път има възможност да присъства на своя премиера на Лазурния бряг. От сцената той защити мецената си Абрамович и призова за вдигане на санкциите срещу него. „Той е истински закрилник на изкуствата, а в Русия това винаги е било ценено“, каза режисьорът.

Фестивалното ръководство защити решението си, посочвайки, че „Жената на Чайковски“ е срещу официалните кремълски наративи, тъй като темата му е хомосексуалността на световноизвестния композитор, старателно крита от сънародниците му. А дали филмът ще се включи в разпределението на наградите, ще разберем утре. 

Брожения предизвика и премиерата в Кан на „Естествена история на разрушението“ - филм на ветерана Сергей Лозница, който бе изключен от Украинската филмова академия за нежеланието си да подкрепи бойкот на всички руски филми.

Още по темата