Медия без
политическа реклама

ЕК пак предупреди Румъния за неспазване на върховенството на закона

ЕНП призова да не се изплащат средства от еврофондовете на Букурещ

17 Апр. 2019
ЕПА/ БГНЕС
Върховният съд на Румъния отложи за 20 май делото в Букурещ, по което лидерът на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Дрягна (вдясно) обжалва присъда от три години и половина във връзка с фиктивни назначения на свои приближени.

ЕК за пореден път настоя Румъния да спазва върховенството на закона и заплаши да предприеме мерки срещу страната, ако правителството продължава за нарушава един от основните принципи на ЕС. Това обяви по време дебат в рамките на последната за този ЕП пленарната сесия в Страсбург еврокомисарят, отговарящ за правосъдието, Вера Йоурова. Евродепутатите  бяха недоволни от отсъствието в залата на първия зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс, който следи за спазването на върховенството на закона в страните - членки на ЕС. На дебата не присъства и представител на властта в Румъния, която в момента е ротационен председател на ЕС. 

"Има реален и сериозен риск за голямо отстъпление от постигнатото досега от Румъния по отношение на върховенството на закона", заяви Йоурова. Според нея Букурещ трябва да продължи напред, а не да се връща назад, като така застрашава постигнатия напредък през последните години. "В конструктивния диалог с румънските власти ЕК поиска конкретни действия, само думи не са достатъчни, колкото по-бързо, толкова по-добре...ЕК ще предприеме всички мерки, които са на нейно разположение, ако Румъния продължава да не прави нищо по въпроса", каза още еврокомисарят Вера Йоурова в Страсбург. В хода на дебата бившият правосъден министър на Румъния и настоящ евродепутат Моника Маковей заяви, че "група корумпирани политици, и най-вече водени от господин Драгня (лидерът на управляващата Социалдемократическа партия), не спазват законодателството, те го променят и подчиняват съдебната власт на политиката.

Гневна беше и колежката й Ингеборг Гресле, според която това, което си е позволила за момента Румъния, е прецедент и нито една друга държава от ЕС не си е позволявала подобно погазване на европравилата. Тя смята, че трябва да бъдат спрени парите от евроводновете за Букурещ, както и да бъде активирана процедура по чл. 7 от Договора за ЕС. Гресле се възмути и от отношението на Румъния към Лаура Кодруца Кьовеши, която ЕП подкрепя за прокурор на EС. Властта в Букурещ прави всичко възможно, за да пречи на кандидатурата й. 

 

ПРИЗИВ

Групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент призова за прилагането на чл. 7 от договора за ЕС срещу Румъния. По силата на този текст държава от ЕС може да изгуби правото си на глас в общностните институции заради нарушаване на върховенството на закона. ЕНП призова също на Румъния да не се изплащат средства от фондовете на ЕС. Групата на социалистите и демократите посочи, че законността е в основата на ЕС и защитата й не е намеса във вътрешните работи, а в общ интерес. Социалистите отчетоха, че румънското правителство не се е съобразило с резолюцията на ЕП от м.г., в която евродепутатите настояха за истинска борба с корупцията. Европейските консерватори и реформатори заявиха, че в Румъния група корумпирани политици променят законите и подчиняват съдиите и прокурорите, за да избегнат правосъдие. Либералите порицаха Европейската комисия, че не е подкрепила въвеждането на оценка на върховенството на закона във всяка държава от ЕС. Зелените допълниха, че поведението на румънските власти подкопава процеса на избор на европейски главен прокурор.

Още по темата