Медия без
политическа реклама

Букурещ се отказа от спорната съдебна реформа

Сенатът не свали имунитета на председателя си, за да бъде разследван за корупция

05 Юни 2019
архив
Румънският сенат отхвърли със 71 гласа искането за сваляне на имунитета на председателя Калин Попеску Търичану.

Румънският премиер Виорика Дънчила обеща правителството й да се откаже от спорната съдебна реформа, предизвикала остри критики и от румънското общество, и от евроинституциите, съобщи електронното издание "Политико". Думите й се тълкуват като индикатор, че управляващата Социалдемократическа партия ще промени политиката си, след като досегашният й лидер Ливиу Драгня влезе в затвора за 3 г. и половина за корупция. На 27 май той отиде зад решетките, а Дънчила временно пое ръководството на партията. Докато начело на социалдемократите беше Драгня, кабинетът се опитваше да реформира правосъдната система и законодателството в негова полза, за да не бъде изпратен в затвора. Промените обаче предизвикаха масово обществено недоволство и протести, както и сериозно порицание от страна на Брюксел. На референдума, който се проведе заедно с евровота на 26 май, мнозинството румънци се обявиха срещу правителствените промени на правосъдните закони с извънредни постановления, както и срещу амнистия или помилване при престъпления, свързани с корупция.

Дънчила заяви пред "Политико", че Социалдемократическата партия, която изгуби изборите за ЕП, ще тръгне по нов път. "Искам Социалдемократическата партия да стане партия на баланса и отсега нататък правосъдната система не е в дневния ред на правителството. Ще се фокусираме върху области като здравеопазване, образование и инфраструктура", казва тя. Дънчила отстрани от партийното ръководство двама от най-приближените на Ливиу Драгня. Социалдемократическата партия официално ще си избира нов лидер след няколко месеца. Дънчила все още не е решила дали ще се кандидатира.

Междувременно мнозинството в румънския Сенат отхвърли искането за сваляне на имунитета на председателя Калин Попеску Търичану, съобщи електронното издание "Романия инсайдер". Румънският сенат отхвърли със 71 гласа искането, а 38 сенатори го подкрепиха. Имунитетът му беше поискан от Националната агенция за борба с корупцията, за да може да го разследва за корупция. Търичану е начело на партията Алианс на либералите и демократите (АЛДЕ), която е коалиционен партньор на управляващите социалдемократи. Агенцията за борба с корупцията в Румъния внесе искането за имунитета на Търичану през ноември м.г. Според прокурорите той косвено е получил материални облаги на обща стойност 800 000 долара от австрийска компания, докато беше министър-председател на Румъния в периода 2007-2008 г.

 

Още по темата