Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и патриотите поставиха под риск и машинното гласуване

Управляващото мнозинство отказа да предостави повече пари на ЦИК, за да се подсигурят терминали за всички избирателни секции в страната, както изисква действащият закон

30 Ноем. 2018ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Менда Стоянова и Цветан Цветанов

След като решиха, че ще отложат за неопределено време въвеждането на електронния вот, управляващите поставиха под риск и машинното гласуване, след като вчера отказаха да осигурят необходимите за него средства по сметките на Централната избирателна комисия (ЦИК). Това се случи при вчерашното окончателно приемане на Закона за държавния бюджет за 2019 г.

За изборната администрация са предвидени разходи в размер на по-малко от 5 млн. лв. Тези пари са абсолютно недостатъчни, за да се подсигури финансово поставянето на терминали за гласуване във всяка избирателна секция в страната, както изисква действащият Изборен кодекс. Затова от БСП настояха да бъдат гласувани допълнително 50 млн. лв. разходи на ЦИК за идната година. „Ако не ги осигурим, това означава, че българският парламент за пореден път няма да спази закона и се отказваме от машинното гласуване“, изтъкна соцдепутатът Драгомир Стойнев.

Управляващите обаче категорично отказаха да се вслушат и да изпълнят разпоредбите на кодекса. Според Данаил Кирилов - депутат от ГЕРБ и председател на парламентарната правна комисия, проведените досега обсъждания по темата показали „безспорно“, че „ЦИК не може, не трябва, не бива, няма смисъл да организира изпращане на машини във всяка една секция“. „Това е изключително нецелесъобразно и по никакъв начин не подпомага истината на вота“, заяви Кирилов.

Управляващите напомниха, че вече са предложили поправки в Изборния кодекс, предвиждащи „поетапно“ въвеждане на машинно гласуване, при което ЦИК ще определя къде да бъдат поставени терминали. Така всъщност те смятат да се отърват от неудобното за тях изискване в действащия закон да има машинно гласуване в цялата страна.

От ДПС призоваха разискванията около бюджета на ЦИК да не се превръщат в дебат „за“ и „против“ машинното гласуване. „Такова трябва да има, но трябва да се случи по възможно най-икономичния и директен път“, подчерта депутатът от движението Йордан Цонев. Според него предвидените 5 милиона няма да стигнат, но и искането на БСП да се дадат 50 милиона повече на администрацията било прекалено.

Сблъсъкът на мнения стана повод за дълга политическа престрелка между депутати от мнозинството и опозицията. Соцдепутатът Георги Свиленски директно се обърна към зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов с въпрос дали е готов да изведе партията на избори с машинно гласуване. И припомни за хаоса с хартиените изборни книжа, настъпил в зала „Арена Армеец“, където се помещаваше столичната общинска избирателна комисия на последните местни избори през 2015 г. „Цветан Цветанов се страхува да въведе машинно гласуване. Той иска да определя правилата“, констатира Свиленски. Ядосан, Цветанов отвърна, че „цялата демократична българска общност не е забравила случая "Костинброд“. И убедено предрече: „Никой няма да даде на БСП доверие. Вие сте неспособни, никой няма да ви повярва и да ви даде да управлявате“.

Менда Стоянова - шефът на парламентарната бюджетна комисия, се опита да приключи дебата с оправданието, че парите за машинното гласуване били предвидени в чл. 1 на Закона за държавния бюджет. Въпросната разпоредба обаче съдържа общата рамка на бюджета и въобще не дава никаква яснота какъв ще бъде размерът на целевото финансиране.

ОПРАВДАНИЕ

Управляващите се възползваха от проточилите се дебати за държавния бюджет, за да отложат предвиденото за вчера заседание на правната комисия, на което трябваше да бъдат обсъдени промените в Изборния кодекс, засягащи електронния и машинния вот, които те самите внесоха. Заседанието вероятно ще бъде проведено следващата седмица.

Още по темата