Медия без
политическа реклама

Мнима оставка и нов порочен търг на НЕК разгневиха бизнеса

Министър Петкова обяви, че директорът на електрическата компания остава на поста си, защото е ценен кадър

Снимка: Архив
Петър Илиев

Вместо да се съобрази с критиките на бизнеса, държавата показва пълно пренебрежение - и към фирмите, и към обществото. На фона на несекващи скандали около уж свободния пазар на електроенергия у нас шефът на НЕК Петър Илиев подаде бутафорна оставка, бордът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) не я прие, а енергийният министър Теменужка Петкова дори похвали работата на държавното предприятие и на изпълнителния му директор.

В последните месеци НЕК сериозно изнерви големите предприятия, които я обвиниха в манипулиране на цените на тока. Именно огромното недоволство на бизнеса от имитациите на свободен пазар на ток у нас и нагласените търгове доведе до оставката на 19 юни. Но седмица по-късно бордът на БЕХ (НЕК е дъщерна компания на холдинга) реши да запази Петър Илиев на поста му.  Фарсът с мнимото оттегляне на директора предизвика нова остра реакция.

"Очевидно хората, за които работи шефът на НЕК, са успели да се преборят за неговия пост. Управлението на Петър Илиев е в полза на определени хора. То обаче не е в полза на страната, тези хора не са българската икономика и българските граждани. Няма значение дали е Ковачки или друг, важното е, че НЕК не се държи пазарно и енергия може да се закупи само от човек, който е в сговор с управляващите енергетиката. Това е произвол на НЕК". Този гневен коментар направи в четвъртък Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Преди седмица Велев дори обвини НЕК, че действа като организирана престъпна група, а конкретният повод бе поредният "режисиран" търг за продажба на ток "ден напред".

Междувременно се оказа, че НЕК вече е обявила нов търг за ток - на 3 юли. "Той  отново е със същите изкривени и манипулирани параметри. Наглост и безочие", коментира вчера Васил Велев. 

Заради съмненията за манипулирани търгове Асоциацията на организациите на българските работодатели изпрати писмо до правителството, в което настоява за проверки на НЕК, трите електроразпределителни дружества и Комисията и за енергийно и водно регулиране. Работодателите искат да се разследват причините, довели до преждевременното изчерпване на квотите, предназначени за регулирания пазар на ток.

Ресорната министърка Теменужка Петкова обаче обяви, че проблеми няма. И даде висока оценка на шефа на НЕК Петър Илиев.  "Не смятам, че моментът е подходящ за приемането на оставката му. Той е изпълнителен директор вече пета година. Премина се през много тежки моменти, знаете в какво състояние бе НЕК. Сега тя е стабилизирана и НЕК плаща своите задължения", обясни Петкова в четвъртък в Народното събрание. И добави, че има много добър диалог с българския бизнес. 

 

ИГРИ НА ОСТАВКИ

Когато на 19 юни шефът на НЕК Петър Илиев депозира заявлението си за оттегляне, не посочи никакви мотиви и не даде никакви обяснения. На 26 юни директорите на БЕХ отхвърлиха оставката по същия начин - без мотиви и без обяснения. Остана усещането за разиграване на номер с цел временно разреждане на напрежението. Ситуацията с театралното оттегляне на Илиев много напомня на подобен сюжет с енергийния министър. Когато се разбра, че Теменужка Петкова се познава с кандидат-купувачката на българските активи на ЧЕЗ Гинка Върбакова, гръмна скандал за възможен конфликт на интереси. Петкова хвърли оставка, но премиерът Борисов не я прие, като обясни, че е много доволен от работата й. 

 

БОРСА ЗА ГАЗ

Още тази календарна година борсата за природен газ може да заработи. Това съобщи пред журналисти шефът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. В четвъртък депутатите приеха на първо четене промени в Закона за енергетиката, които да трасират освобождаването на пазара на синьо гориво у нас. Малинов обясни, че "Булгаргаз" ще е основен доставчик на газ за борсата, но освен това вече се водели преговори с различни големи производители и търговци. "Предвиждаме в процеса на либерализация на пазара съществен пакет от акциите на газовия хъб "Балкан" да бъдат предоставени на заинтересовани страни, които имат интерес да търгуват с природен газ", каза още Малинов. 

Още по темата