Медия без
политическа реклама

Фермери настояват да се премахне облагането на евросубсидиите

10 Окт. 2020

Близо 20 браншови и развъдни организации от сектор “Животновъдство” настояват за премахване на облагането на европейските субсидии.

Те са изпратили писмо с искането си до премиера Бойко Борисов, до земеделския министър Десислава Танева, както и до министъра на финансите Кирил Ананиев.

Според фермерите отпадането на данъка върху евросубсидиите ще даде глътка въздух за справяне с трудностите, породени от коронакризата и сушата тази година, както и с високата междуфирмена задлъжнялост.

В писмото изпратено от Обединени български животновъди (ОБЖ) и подписано от още 19 браншови и развъдни асоциации, се казва:  “Смятаме, че българското правителство може да ни подкрепи и в това трудно за всички време на COVID-19 и настъпилата суша през годината, отпадането на данъка върху европейските субсидии ще бъде от огромна помощ за всички земеделци и животновъди. Тези пари се дават на земеделци и животновъди, за да подобрят и подпомогнат развитието им, стопанствата им, бизнеса им, дейността им като цяло. Защо трябва да им се взема немалка част?

Сега възниква отново този въпрос, тъй като в края на годината се получават по-голяма част от схемите и мерките за подпомагане и в същото време само след 3-4 месеца тези пари се облагат и портфейлът на бранша се свива отново. Размерът на субсидирането се намалява с немалък процент."

"Поставяли сме въпроса два или три пъти и сме имали отрицателни отговори. Но лично мое мнение е, че това ще даде един тласък и добро развитие на стопанствата ни. Тези пари не се генерират от трудови доходи или търговска дейност и смятаме, че не трябва да бъдат облагани. Тези пари могат да се инвестират в техника примерно или каквото е необходимо на стопанството. Смятам, че може да се помисли сериозно по този въпрос и да се намери решение", коментира пред специализирания сайт Агри.бг Юлия Коюнджийска, член на УС на ОБЖ.

Преди две години НАП поде кампания срещу недекларирането на получените европейски субсидии от селските стопани. Тогава стана ясно, че над 50 000 регистрирани земеделци (почти всеки втори), получили субсидии за общо 120 млн. лв. през 2017 г., не са подали данъчни декларации и така са си спестили плащането на данъци и осигуровки върху тях. Всички те бяха приканени да платят доброволно данъците си и до санкции не се стигна.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?