Медия без
политическа реклама

Почина художникът Теофан Сокеров (ГАЛЕРИЯ)

09 Яну. 2020
Теофан Сокеров

Почина големият български художник Теофан Сокеров, съобщиха от СБХ. Виртуозен рисувач, изключителен майстор живописец, истинско явление в съвременно българско изобразително изкуство, той остави след себе си богато и многожанрово творчество.

Проф. Сокеров е носител и на най-престижните български награди за живопис - награда “Владимир Димитров – Майстора” - два пъти (1979, 1982), награда “Захари Зограф” (1984) и награда “Илия Петров” (1985). През първата половина на 80-те той прави стенописи в Дома-паметника на БКП на Бузлуджа (които едва ли могат да бъдат съхранени), а също и в НДК. Но може би най-впечатляващото му творческо постижение са стенописите в т. нар. „Патриаршеска църква на Царевец във Велико Търново. Те не отговарят на иконописния канон, но освободени от това ограничение, представят особено емоционален и вдъхновен разказ за българските исторически мечти.

Теофан Сокеров е роден на 3 май 1943 г. в Ловеч. Завършва Живопис при проф. Илия Петров в Националната художествена академия в София. Дипломира се през 1969 г. с награда за композицията “Възпоменание”. Първоначално се връща да работи в родния си град, но след време се установява в София и преподава в НХА, където след 1994 г. е и професор. 

Има десетки самостоятелни изложби у нас и в чужбина – Великобритания, Франция, Германия, Турция, Италия, Швейцария, Русия и други. Негови работи са били притежание на Борис Христов, Николай Гяуров, други световно известни личности. Негови картини притежават галерии и музеи в България, Франция, Германия, Швейцария. Той е автор и на художественото оформление на Априловската гимназия в Габрово, на Националния музей "Земята и хората", на мозайки в Съдебната палата и много други.

В галерията на Академията през юни 2014 г. беше и последната му изложба в София - 33 картини, рисувани в периода 2009-2014 на теми „Хора и животни“ и „Роенето на мравките“ - с акрилни многофигурни композиции, в които бе ненадминат майстор.