Медия без
политическа реклама

Цели двеста страници любов към София

Фотографиите на Иван Шишиев са поезия в образ

01 Дек. 2023

Етюд-и-те на София: 24 часа в града“

Иван Шишиев, издателство „Колибри“

Най-често се въодушевяваме и купуваме такива луксозни книги за подарък. Представителният том прелива от красота. Текстът е на български и на английски език, така че вече имаме готов вариант с какво да впечатлим гостите си от чужбина, а предговорът е от най-успешно продавания зад граница български продукт – Георги Господинов.

В същото време възможността да видим София в толкова ярки образи и цветове, от толкова различни и неочаквани ъгли и моменти, е подарък за всички нас. Талантливият фотограф Иван Шишиев гледа с добро око към местата и хората и откроява красотата им. Млади и стари, чешити, артистични, модерни, целенасочени, усамотени или изгубени, всеки допълва общия образ на един живеещ и дишащ град.

Тук времето присъства в безброй измерения – в часовете на деня, в приплъзването от сезон в сезон, в архитектурните стилове и в човешките възрасти. Природата и културата флиртуват и взаимно се оформят. Безброй часовници тиктакат по страниците на книгата, дори думите на автора се отмерват от едно закачливо тиктакане. Времето напомня за себе си и на читателя – поне лично за мен извънредно ситните букви бяха не много деликатен намек, че вече не виждам както едно време. Затова пък се сетих да зумвам кратките изречения, за да ги гледам през обектива на собствената си камера, което добави още един вид интерактивност към прочита ми.

А текстът категорично си заслужава усилието. Лаконичен и поетичен, той допълва образите, придава им завършеност, преобръща първоначалното ни разбиране за ситуация и отношение. Авторът се заявява още по-категорично. „Какво всъщност ни привлича във фотографиите? Как документирането на даден обект – цвете, дърво, сграда, животно, човек – всъщност се превръща в нещо повече? В основата е философията на действието и възможността на мозъка ни да възприемем случващото се: виждаме неподвижен обект, но в действителност си представяме действието. Успяваме да пресъздадем момента, в който момичето се обръща и ни удостоява с поглед. Всички около нея гледат напред, но не и тя. Тя е островът сред океана. Човекът, който се откроява. 

Тогава фотографията се превръща в нещо повече. Може би в изкуство?“

Това е щедростта на фотографа, който ни позволява да надзърнем през неговия обектив и да се видим по-красиви, по-изящни, озарени от светлината на града.

Във фейсбук групата „Етюд-и-те на София“ вече членуват близо четвърт милион души и всеки би могъл да се присъедини, ако все още не е, за да се наслади на блестящите фотоси, които се публикуват там ежедневно; да проследи например новата рубрика „Неделни хòра“. Книгата обаче ни приканва към друг вид преживяване. Тя е промислена и така подредена, че в целостта си представлява истинско произведение на изкуството. Създадена е да възпитава в дух на уважение, да развива наблюдателност у читателя, да достави истинска наслада, да предизвика привързаност и обич към града.

Последвайте ни и в google news бутон