Медия без
политическа реклама

Всеки трети ученик не може да прецени коя новина е фалшива

Илияна Кирилова
Младежите влизат в интернет поне 10 пъти дневно.

22% от учениците на 15 и повече години не могат да преценят дали една новина е истинска. 70% са заявили, че разпознават фалшивите новини. Съответно 30% казват, че не могат да преценят коя новина е фалшива, а за 40% от учениците фалшивата новина е тази, която не им звучи достоверно, т.е. те се доверяват на интуицията си, която може да ги подведе. Това показват резултатите от изследване за медийната грамотност, проведено от Центъра за развитие на медиите между 1 април и 10 юни 2019 г. Анкетирани са 642-ма ученици между 15 и 19 г. от 10 общински средни и професионални училища в София, Бургас, Карлово, Костинброд, Сливница и Стара Загора. 

Изследването показва, че 26% от гимназистите се информират за случващото се у нас от социалните медии, а половината от тях се съмняват във всичко публикувано. "От една страна, това показва критично мислене. От друга, е тревожен сигнал за качеството на информацията в мрежата като цяло", коментират изследователите. Всеки трети от анкетираните вярва безрезервно в достоверността на големите медии, въпреки че страната ни е дъното на класациите по свобода на словото. 56% от анкетираните ученици твърдят, че не са попадали на пропаганда, а 44% са уверени в противоположното. 1/3 обаче не могат да дефинират какво е пропаганда.

 

ЖИВОТ В МРЕЖАТА

Половината от младежите у нас влизат в интернет над 10 пъти на ден, т.е. почти на всеки час, което показва очевидното - че голяма част от ежедневието им минава в мрежата. Доста от анкетираните не смятат, че е нужно да познават приятелите си в нета лично. На въпроса „Кой е срещу теб в мрежата?“ те невинаги могат да отговорят точно. Близо 1/6 не се притесняват от общуване с непознати.

Още по темата