Медия без
политическа реклама

Все пак ще има промени в медицинската експертиза

МЗ се съгласи при ТЕЛК решенията отново да се взема предвид сбор от болести

14 Февр. 2019АНА АТАНАСОВА
БГНЕС
Промените в ТЕЛК предизвикаха и протести преди седмица.

Въпреки че само преди седмица Министерството на здравеопазването обяви, че новият начин за изчисляване на процентите нетрудоспособност и степен на увреждане работи добре, във вторник вечерта МЗ рязко промени позицията си. Наредбата за медицинската експертиза ще бъде променена отново, като ще се смени точно спорният начин за определяне на трайно намалена работоспособност.

"Министерството на здравеопазването подкрепя предложението за промяна на методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти, направено от национално представителните организации на хората с увреждания", обявиха от МЗ след среща на министър Кирил Ананиев с представители на сдруженията и организациите, защитаващи правата на хората с увреждания. Те отдавна твърдят, че влязлата в сила през лятото на 2018 г. медицинска експертиза е в ущърб на хората с увреждания, защото вече за определяне на проценти нетрудоспособност се взема предвид само основното заболяване, а не сборът от всички болести. Така процентите на доста хора падат, с което те губят и различни помощи. Пред МЗ дори имаше протести миналата седмица, но от ведомството единствено отчетоха, че няма особена промяна в издадените по новия ред ТЕЛК решения.

Сега обаче от министерството твърдят, че ще се съобразят с предложението на организациите на хората с увреждания. То предвижда отново да се сборуват диагнози, като най-голяма тежест ще има основното увреждане, а останалите диагнози - по-малка, но все пак ще се вземат предвид, както беше години наред. "В момента се сумират проценти само при хора с увреждания над 80%. Смятаме, че това е много ограничаващо, затова предложихме, когато са налице няколко увреждания за хората, две и повече, довели с 50% и повече трайно намалена работоспособност, независимо дали са за заболявания от общ характер или за заболявания с причинна връзка, оценката на трайно намалената работоспособност да се определя, като се взима най-високият процент по съответната отправна точка на най-тежкото увреждане. Към него се прибавят 20% от сбора на процентите на всички останали увреждания", обясни идеята Васил Долапчиев, председател на съюза на слепите, пред clinica.bg. Всичко това ще се обсъди в работна група и промените на промените трябва да са факт до 2 месеца.

Според анализа на съюза на слепите от 35 хиляди преминали през ТЕЛК в периода от 3 август до 18 декември 2018 г. средното намаление на процентите нетрудоспособност е 19%, като 4.7% от тези хора изцяло са отпадали от системата на подкрепа. Единствените данни, цитирани от МЗ досега пък, са, че са проверени 28 жалби на граждани за намален от ТЕЛК процент. "Проверката на МЗ показа, че в 4 от случаите е налице неспазване на Наредбата за медицинската експертиза от страна на ТЕЛК съставите. По отношение на другите 24 случая липсват експертни решения на ТЕЛК и не е предоставена медицинска документация, въз основа на която да се извършат проверки", обясняват от ведомството.

 

РЕФОРМИ

От МЗ пак обещаха "пакет от мерки, чрез които да се подобри цялостната дейност на медицинската експертиза на ТЕЛК". През март ще бъде представена промяна в информационната система, с която да се свържат информационните системи на НЗОК и НЕЛК, което пък осигурява по-добър контрол. "От март МЗ съвместно с МТСП и експерти на Световната здравна организация ще работят върху анализ на възможностите за въвеждане на системата за комплексна оценка на социален и здравен статус на лицата", допълват от ведомството.

Още по темата