Медия без
политическа реклама

Трансперънси: България остава на корупционното дъно в ЕС

Има връзка между подкупността и справянето с пандемията, твърди още в годишния си доклад световната организация

28 Яну. 2021
transparencycdn.org

България остава на корупционното дъно сред страните-членки на Европейския съюз. Това става ясно от традиционното изследване на международната организация „Трансперънси Интернешънъл“ (Transparency International) за нивото на възприятие на корупцията през изминалата година в световен мащаб. 

Индексът на България през 2020 г. е 44 пункта, с което страната се нарежда на 69 място в световната класация и на последно място в Европейския съюз, заедно с Унгария и Румъния, посочва в представянето на резултатите Трансперънси България. Изследването е по скала, в която нула е "силно корумпирана държава", а 100 е страна, "много чиста от корупция".

В сравнение с предходната година индексът за България бележи незначително повишение от 1 пункт. "Промяната от една точка в резултата на Индекса не е статистически значима, като в тази връзка следва да се вземат предвид две обстоятелства: 1) стойности на индекса под 50 пункта са показател за систематичен проблем с корупцията и за неефективна борба; 2) за отбелязване на съществен напредък е необходимо подобрение на резултата със статистически значимо повишение над 3 пункта", посочва още българската секция на международната организация. 

Според Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“, диагнозата, която поставя изследването, е „хронично продължаващо заболяване“: „В последните години се движим в един много тесен коридор между 41 и 44 пункта, които показват системен проблем за борба с корупцията. Не можем да се откъснем от тази почти права или да се опитваме да пречупим тенденцията. Големият пробив, който се очакваше в изминалия период с консолидацията на антикорупционните институции, не се случи и за съжаление някои изследвания вече говорят и за авторитарен оттенък в начина на управление на държава, който ни държи на такива ниски нива за справяне с корупцията“, казва Славов, цитиран от БНР.

ИНДЕКСЪТ НА ДЪРЖАВИТЕ ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ 

Средната стойност на индекса за държавите-членки на Европейския съюз за 2020 година е 64,14, а включването на Норвегия, Швейцария и Исландия в общоевропейската класация формира обща регионална оценка на ЕС и останалите държави от Западна Европа от 66 пункта.

Резултатите от изследването показват, че скандинавските държави отново заемат водещите позиции в регионалната класация. Първо място в европейската класация заема Дания, следвана от Финландия, Швеция и Швейцария. Оценките на тези страни свидетелстват за ефективно прилагани правила, регулиращи поведението на политиците и на държавните служители, както и за наличието на стабилни системи, осигуряващи прозрачност и отчетност при функционирането на институциите.

В дъното на европейската класация, със стойности под 50 т. са пет държави: Словакия (49), Хърватска (47), Унгария, Румъния и България (и трите държави със стойност 44 т.).

Най-сериозна негативна тенденция се отбелязва при Унгария, чийто индекс се понижава от 55 т. през 2012 г. до 44 т. Основните причини за това са авторитарният подход в управлението на страната, злоупотребите със средства от ЕС, натискът над гражданските организации и академичните институции и нарушаването независимостта на медиите. Негативната тенденция се затвърждава при Турция (от 49 до 40 т.), Босна и Херцеговина (от 42 до 35 т.) и Македония (от 43 до 35 т.).

Сравнението между индексите на България и на останалите държави от ЕС показва откроява тенденция на сериозно изоставане. В това отношение са показателни тенденциите за периода 2012 – 2020 г. при индексите на Естония (повишение от 64 до 75 т.), Чехия (повишение от 49 до 54 т.), Латвия (от 49 т. до 57 т.) и съседна Гърция (която преодоля кризата и от 36 т. през 2012 г. и достигна индекс от 50 т. през настоящата година).

КОРУПЦИЯ И ПАНДЕМИЯ

Държавите с най-ниско ниво на корупция са с най-добри позиции в реакцията на здравните и икономическите предизвикателства, свързани с пандемията от новия коронавирус е един от основните изводи в годишният доклад на Transparency International за миналата година. Такива страни са по-способни да осигурят всеобщо здравеопазване и е по-малко вероятно да нарушават демократичните норми, отбелязва още организацията.
КОВИД-19 не е просто здравна и икономическа криза. Това е корупционна криза, която в момента не успяваме да овладеем, посочи ръководителката на тази НПО Делия Ферейра Рубио.
САЩ удрят ново дъно в класацията, в условията на устойчив спад по времето на президента Доналд Тръмп. Техният резултат е 67 по скала, в която нула е "силно корумпирана държава", а 100 е страна, "много чиста от корупция". САЩ все пак са на 25-о място, което делят с Чили, изоставайки зад други западни демокрации. През 2019 г. резултатът на САЩ беше 69, през 2018 г. - 71, а през 2017 г. - 75.
Връзката между корупцията и реакцията на коронавируса може да се види по целия свят, според анализа на доклада.
Уругвай, например, има резултат от 71, което го поставя на 21-о място в списъка. Страната инвестира много в здравеопазването и има силна система за наблюдение на епидемологичната обстановка, което е било от полза не само за справянето с КОВИД-19, но и с други болести, като жълта треска и зика, посочват експертите от "Прозрачност без граници".
За разлика от Уругвай, Бангладеш, с резултат от 26 и на 146-о място в списъка, инвестира малко в здравеопазването, а корупцията процъфтява по време на епидемията от КОВИД-19. Тя се простира от даването на подкупи в здравните заведения до злоупотребите с помощи, пише в доклада.
"Прозрачност без граници" отчита, че корупцията засяга и медицинските доставки. Дори в Нова Зеландия, която е на първо място като най-малко корумпираната държава, с резултат от 88, и е хвалена за реакцията си на пандемията, има място за подобрение, отбелязва неправителствената организация.
От общо 180 проучени държави, две трети събират под 50 от 100 възможни точки, а средният резултат е 43.
Първото място с 88 точки делят Дания и Нова Зеландия, следвани от Финландия, Сингапур, Швейцария и Люксембург с по 80.
Австралия, Канада, Хонконг и Великобритания имат по 77.
Сомалия и Южен Судан са най-зле с по 12 точки и са на 179-о място. Те са след Сирия - с резултат 14, Йемен и Венецуела - с 15, Судан и Екваториална Гвинея - с 16, Либия - със 17, а Северна Корея, Хаити и Демократична република Конго - с по 18.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?