Осем наказателни процедури от Европейската комисия (ЕК) срещу България преминават на втория им етап през този месец след като институцията не е получила задоволителен отговор на уведомителното си писмо. Ако до два месеца не предприем действия, Комисията ще предяви иск пред Съда на ЕС. Има стартирала и нова, девета наказателна процедура, съобщи Комисията.
ЕК иска от България да изпълни европейските законодателни изисквания за обществените поръчки и рекламата на адвокати съгласно директивата за услугите, както и да промени националното законодателство за отпадъците, директива за устойчивостта на критичните субекти, правото на устен и писмен превод в наказателното производство, ДДС ставките, специалния режим за малките предприятия и веригите на собственост.
Новото е, че комисията изпраща също така и официално уведомително писмо на България за нарушение на регламента за метана, тъй като страната не е определила компетентен орган, който да отговаря за мониторинга и осигуряването на спазването на правилата.
Необходимите изменения за обществените поръчки засягат принципите на прозрачност, равно третиране и недискриминация, за да се гарантира лоялна конкуренция, посочват от ЕК. Според ЕК българският закон за обществените поръчки нарушава тези задължения, като възлага изпълнението на дейностите по национална системна интеграция на една компания - „Информационни услуги“ АД, без тя да отговаря на условията, които биха оправдали подобно директно възлагане на поръчка.
Що се отнася до рекламата съгласно директивата на ЕС за услугите, ЕК посочва, че правните рамки и професионалните кодекси за поведение на адвокатите в България на практика забраняват рекламата. Адвокатите в България имат право да споделят само ограничена информация, като например за езиците, които говорят.
ЕК посочва, че България все още не е транспонирала в националното си законодателство мерки относно правото на устен и писмен превод в наказателните производства.
ЕК е изпратила мотивирани становища и на Кипър заради директивата за прогнозираните емисии на някои атмосферни замърсители, Португалия – заради директивата за пречистването на градските води, Ирландия – заради изискването услуги, свързани с имоти, да се предоставят свободно, само ако доставчикът на услугата идва от страна със същите регулации, и др.
Комисията предявява съдебен иск срещу Франция заради изискванията на страната за етикетиране и сортиране на отпадъците.