Медия без
политическа реклама

Изборът на шеф на ВАС ще започне след номинациите за главен прокурор

Кандидатите ще са ясни след парламентарните избори

01 Окт. 2024
След като мандатът на Георги Чолаков изтече на 22 ноември, съветът ще трябва да избере изпълняващ функциите председател.
Илияна Кирилова
След като мандатът на Георги Чолаков изтече на 22 ноември, съветът ще трябва да избере изпълняващ функциите председател.

Процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС) ще започне на 17 октомври, седмица след последната дата за номинации за главен прокурор. Това реши Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет днес, макар че първоначалното предложение беше процедурата за избор на приемник на Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, да започне на 3 октомври. Сега остава Пленумът на ВСС да парафира решението на Съдийската колегия.

Ако това стане, номинации за най-високия пост в административното правосъдие ще могат да се правят на четирите заседания на Пленума, следващи това, на което е открита процедурата, т.е. на 24 и 31 октомври, както и на 7 и 14 ноември. Това означава, че кандидатите ще са ясни след парламентарните избори.

И във втория от четирите възможни дни за издигане на кандидатури за главен прокурор никой не издигна кандидатура. Много вероятно е да се чака до последния възможен ден, за да научим официално имената на претендентите. Номинации могат да се правят още на 3 и 10 октомври.

Отлагането се случи по предложение на Чолаков, разказва "Лекс". Той предложи да се изчака да приключат номинациите за главен прокурор, което ще стане на 10 октомври, и едва тогава да се пристъпи към процедурата за шеф на ВАС. Деветима от колегията подкрепиха предложението. Против бяха шефката на Върховния касационен съд Галина Захарова, Атанаска Дишева и Олга Керелска. Според тях този състав на ВСС не трябва да избира нито главен прокурор, нито шеф на ВАС.

Когато течеше дебатът за възобновяването на процедурата за избор на главен прокурор, трите посочиха законови основания за това в промените в Конституцията, изтъкнаха и довода, че мандатът на настоящия състав на съвета изчете преди 2 години и затова не е редно да избират човека, който ще ръководи прокуратурата и ще определя нейната политика през следващите години. Освен всичко настоящият състав е непопълнен, макар и да има кворум. Беше напомнено и как преди 7 години президентът Румен Радев върна избора на Георги Чолаков за председател на Върховния административен съд, като един от аргументите му беше, че е проведен от съвет с изтичащ мандат.

Според Закона за съдебната власт предложения за председател на ВАС може да правят поне трима членове на Съдийската колегия, министърът на правосъдието и Пленумът на Върховния административен съд. За да има избран, са необходими 17 гласа.

Решението на Конституционния съд, което зачеркна шестата поправка в основния закон, свързана със съдебната реформа, отпушва много важни процеси в съдебната власт.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?