Медия без
политическа реклама

Инспекторатът протака проверката срещу Лозан Панов

Последният срок за произнасяне изтече на 20 март, но и досега не е обявен резултат

ИВСС
Теодора Точкова

От Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) протакат проверката, която направиха на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Институцията, ръководена от Теодора Точкова, трябваше до 20 март да се произнесе дали Панов е накърнил престижа на съдебната власт и независимостта на апелативния спецсъд. На същата дата "Сега" прати въпроси до ИВСС по темата. Отговорът, който дойде едва в петък, гласи, че проверката е приключила и е "изготвен доклад, който ще бъде разгледан на заседание на ИВСС". 

По закон инспекторатът извършва проверките, които приключват с доклад, в двумесечен срок, който може да бъде продължен еднократно с 1 месец. Удължаването в случая изтече на 20 март. Тъй като никой не контролира сроковете, в които работят инспекторите, те могат и да не ги спазват. Във върховния съд също не са информирани за резултата от проверката.

Той обаче може да стане повод Панов да бъде махнат от председателския пост. Съдия №1 е недолюбван от статуквото в съдебната система и често влиза в конфликт с него. Отдавна се говори, че се готви процедура по отстраняването му. В момента срещу него тече проверка на антикорупционната комисия, както и поредна данъчна ревизия. В кампанията срещу Панов са впрегнати и всички близки до властта медии.

Инспекторатът се зае с него по нареждане на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Поводът беше проверката, която Панов възложи на делата за мерките за неотклонение на бившата кметица на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова в Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС). Ревизията в спецсъда откри нарушения, но за тях никой не понесе отговорност. Вместо това съдебният съвет се вкопчи във възможността срещу Панов да бъде организирана поредната проверка.

 

НАГРАДИ

Междувременно депутатите дадоха кариерен бонус на главния инспектор, както и на всички членове на инспектората. След края на мандата си те ще могат да изберат къде в съдебната система да работят. Така на Точкова например няма да й се налага да се върне в Административния съд в Хасково, където работеше, преди да заеме високия пост. С промените в съдебния закон беше регламентирано още, че ако инспекторите прекратят предсрочно мандата си, новоизбраните получават пълен мандат, а не довършват този на напусналите. Вече се появиха съмнения, че поправките се правят, за да може Точкова да се оттегли предсрочно, но добре трудоустроена.

Още по темата