Парламентът прие декларация, с която осъди терористичното поведение на Русия срещу Украйна, на политическите репресии на режима на Владимир Путин и за решение за ускорени реформи в сектор сигурност на България, които да елиминират влиянието на Русия у нас.
Сред мерките, които следва да бъдат предприети, фигурира възстановяване на пълния контрол върху комплекс "Камчия". Миналия месец депутати и ръководители от "Да, България" поискаха ДАНС и прокуратурата да влязат в руската база в Камчия.
Дебатът протече в обичайното за темата русло. "Възраждане" дадоха мощен отпор на приемането на декларацията. Същото направи и Иван Петков от БСП. Според националистите декларацията е "ненужен напън от страна на ПП-ДБ". "Не се ориентират добре коя дата сме, те гледат откъде и накъде духа вятърът, те гледат да са със силите на деня", заяви Ангел Георгиев от редиците на "Възраждане". Накрая обвини ПП-ДБ, че поставят Украйна пред България.
Чуха се и квалификации, които не би трябвало да са в речника на народните представители, или поне не са подходящи за парламентарната трибуна. Така например президентът Володимир Зеленски беше наречен "изверг". Това изказване дойде от Иван Петков от БСП.
Според "Възраждане" войната в Украйна ще свърши "съвсем скоро, Русия ще се разбере със САЩ и тогава гласувалите за тази декларация ще трябва да отговарят на много въпроси".
"Станахме свидетели на целия конспект от проруската пропаганда", обобщи ситуацията вносителят на декларацията Явор Божанков от ПП-ДБ.
Какво предвижда декларацията?
С одобряването на декларацията парламентът се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация, като държава, която подкрепя тероризма. Българското законодателство ще се приведе в съответствие с европейските и международни санкционни режими срещу Русия с цел ефективното им прилагане на българска територия.
Парламентът също така ще трябва да прилага опита на ЕС в санкционирането на имущество и активи на Руската федерация в юрисдикцията на България и използването им за нуждите на възстановяването на Украйна от войната. В това число влизат и мерки за възстановяване на пълния контрол върху комплекс "Камчия".
НС ще трябва да започне целенасочени усилия за установяване на пълния обхват на стратегическите обекти на територията на България, които са собственост на руски физически или юридически лица, с оглед оценка на тяхното въздействие върху националната сигурност, както подготовката по законодателни и административни мерки за ограничаване, национализация или друго правно действие спрямо тези обекти, ако се установи, че представляват заплаха за демократичния ред и интересите на страната.
Ускорява се реформата в сектор "сигурност" с цел ефективно противодействие на руското влияние и институциите на България. Обръща специално внимание на изграждането на капацитет на киберсигурност както в службите, така и в администрацията, прозрачно и под демократичен контрол. Призовава изпълнителната власт да разпореди задълбочена проверка на службите за сигурност на неправомерно руско влияние, като предприеме мерки за незабавното му отстраняване и да създаде ясни механизми за недопускането му в бъдеще.
Ускорява укрепването на капацитета на службите за сигурност с цел противодействие на хибридните заплахи, включително руската пропаганда, дезинформацията, манипулацията на общественото мнение и намесата в изборните процеси, като разработи устойчиви механизми за тяхното ограничаване.
Като законодателен приоритет се определя засилването на българските отбранителни способности чрез подобряване на условията на работа в Българската армия, модернизиране на въоръжените сили, съгласно стандартите на НАТО, засилване на дейността на България в рамките на НАТО и инициативата "Три морета".
Започва работа по законодателни промени за ограничаване на пропагандните канали, свързани с Руската федерация, гарантирайки едновременно с това свободата на независимите медии.
Потвърждава усилията за предоставяне на материална, военно-техническа и хуманитарна подкрепа за Украйна в борбата ѝ срещу агресията на Руската федерация, както и да подкрепи международни инициативи за подвеждане под отговорност на лицата, извършили военни престъпления.
В заключение се настоява за освобождаване на задържаните в плен, включително с български произход.