Медия без
политическа реклама

СЗО: Втората година на пандемията ще е по-тежка

Вирусът взе още 16 362 жертви по света - нов черен рекорд за денонощие

14 Яну. 2021Обновена

„Haвлизaмe във втopaтa гoдинa нa пaндeмиятa, ĸoятo мoжe дa бъдe oщe пo-тpyднa пpeдвид динaмиĸaтa нa paзпpocтpaнeниe нa виpyca“, ​​ обяви пред журналисти Maйĸъл Paйън, диpeĸтop нa cпeшнaтa пpoгpaмa нa Cвeтoвнaтa здpaвнa opгaнизaция (CЗO). Дaннитe зa зapaзeнитe c СОVІD-19 пpeз пocлeднитe двe ceдмици по света сочат, че интeнзивнocттa нa ĸopoнaвиpyca е дocтигнaлa нов вpъx.

"Ceзoннocттa дoпpинece зa yвeличaвaнeтo нa cлyчaите и в Ceвepнoтo пoлyĸълбo cе развива „пepфeĸтнaта бypя“, коментира Райън. 

 

Смъртните случаи с COVID-19 през последното денонощие по света са 16 362,  което е нов черен рекорд от началото на пандемията, показват данните, събирани от здравните власти. 

САЩ остават начело в тази мрачна статистика - само за денонощие там са починали 4327 души. Много са жертвите на коронавируса и във Великобритания, Мексико, Германия, Бразилия. Това се случва на фона на опасения относно нов щам на коронавируса, който е причинил покачване на случаите в Обединеното кралство през последните седмици.

Темпото на заразяване за съжаление също остава високо. Новорегистрираните случаи по земнотото кълбо за 24 часа са близо 746 хиляди. 

От началото на пандемията починалите по света са близо два милиона, а заразените с коронавируса са около 92.5 милиона, сочат данните на университета "Джонс Хопкинс".

В Китай докладваха за нови 138 случая с коронавирус и за първа жертва на заразата за последните осем месеца.  Починалият е от провинция  Хубей.

 

Двe нoви мyтaции нa виpyca ce paзпpocтpaнявaт пo cвeтa - oт Beлиĸoбpитaния и Южнa Aфpиĸa. Ha 13 янyapи yчeни oт CAЩ oбявиxa oтĸpивaнeтo нa oщe двa нoви щaмa. Hoвитe вapиaнти нa виpyca нe ce cчитaт зa пo-смъртоносни, но са по-заразни. 

В Европа Великобритания също регистрира нов рекорден брой смъртни случаи - 1 564 за 24 часа, като общият брой на жертвите е 84 767 вече е най-високият на континента, преди Италия. Англия е в разгара на третата си национална блокада, като училищата са затворени и хората трябва да останат по домовете си.  Подобни ограничения има в Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.

От днес и аптеките се включват в кампанията за ваксинация в страната : първите шест аптеки вече започнаха да ваксинират. От края на декември насам  първата доза от ваксината са получили окоро 3 милиона души, но властите смятат, че кампанията напредва твърде бавно.  Според първоначалният план до средата на февруари трябваше да бъдет ваксинирани 15 милиона от приоритетните групи, но засега тази цел изглежда неизпълнима.

От петък Великобритания реши временно да спре полетите от страните от Южня Америка и Португалия, заради нов щам на коронавирус, открит в Бразилия. Бразилската версия се различава от мутациите от Великобритания и Южна Африка, с които много държави, включително Русия, прекратиха по-рано  полетите. Новите щамове на Covid-19 имат по-висока скорост на предаване от болни на здрави.

Италия реши да удължи извънредното положение до 30 април. Правителството е взело това решение по препоръка на специалния научно-технически комитет,  който действа като нашия антикризисен щаб и съветва кабинета за необходимите мерки срещу епидемията. Според последните данни в Италия са регистрирани  2.32 милиона случая на COVID-19, а 80 326 пациенти са починали.

Във Фрация премиерът Жан Кастекс обяви, че от събота, в продължение на поне 15 дни, полицейският час във всички големи градове в страна вече ще започва от 18:00. Страната отчита средно по около 18 000 нови случая на коронавирус всеки ден, а това е много над поставените като цел от правителството 5 000 случая на ден. 

Германия също постави печален рекорд, като отчете, че през изминалите 24 часа 1244 души са загубили битката с болестта (по данни на института "Роберт Кох"). Канцлерът Ангела Меркел обмисля въвеждането на „мегалокдаун“ — по-строги мерки, които включват полицейски час и спиране на обществения транспорт, както градския, така и междуградския. 

На този фон затягането и удължаването на мерките срещу пандемията изглежда напълно логичен отговор на правителствата по света.  Много европейски правителства вече обявиха, че ще запазят строгите ограничения и в следващите месеци - дори с риск това да помрачи великденските празници.   

Русия ще подаде официално заявление за одобрение на своята ваксина Спутник V в ЕС през февруари, съобщи РИА Новости.  Според Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за директни инвестиции, в близко бъдеще ще бъде публикувана експертна оценка, която ще покаже високата ефективност на ваксината.  В същото време той отбеляза, че все още не е ясно дали европейският регулатор ще одобри ваксината. Засега ваксината Спутник V е регистрирана в Аржентина, Боливия, Сърбия и други страни, а този месец очаква одобрение от девет държави. 

Агенцията съобщава, че Спутник V е първата регистрира в света ваксина за профилактика на COVID-19 още в началото на август 2020 г. Руските ваксини срещу коронавирусна инфекция са по-малко взискателни към условията на съхранение, отколкото ваксините, разработени в САЩ и Германия. Спутник V, разработена в Центъра „Н. Ф. Гамалей“, съществува в две форми: замразена (течност "Gam-COVID-Vac", с температура на съхранение не по-висока от минус 18° C) и лиофилизирана (прах "Gam-COVID-Vac-Lyo", с температура на  съхранение от плюс 2 до плюс 8° С). Ваксинирането става на два етапа през 21 дни. 
От началото на пандемията в Русия са се разболели 3,495 816 души, от които починалите са 63 940. Новооткритите случаи на коронавирус през изминалото денонощие са 24 763, а оздравелите — 27 956 души.  

 

От началото на пандемията в Русия са се разболели 3,495 816 души, от които починалите са 63 940  

 

 

Ключови думи:

ковид-19, САЩ, черен рекорд

Още по темата